Teknoloji > Görüntü Sistemleri

Evinize uygun televizyonu nasıl seçersiniz?


Evinize televizyon almaya karar verdiğinizde üzerine düşünmeniz gereken en önemli iki şey ona ayırabileceğiniz bütçe ve arzu ettiğiniz ekran boyutudur.

 

Size uygun ekran boyutu, televizyonunuzu yerleştireceğiniz odanın boyutlarıyla yakından ilgili. Bu yüzden, büyük ekranlı modelleri pahalı bulduğunuz için diğer seçeneklere yönelmekte acele etmeyin.

 

Unutmayın ki sizin için doğru seçim, oturduğunuz mesafeden görüntünün bütün detaylarını seçebileceğiniz ekran boyutuna sahip bir televizyon olacak.

 

Küçük ekranlı modeller büyük odalara uyumsuz olacağı gibi, küçük bir odaya çok büyük ekranlı bir televizyon almak da seyrinizi bozacaktır.

 

Yüksek kaliteli DVD gösterebilen ve HDTV özelliğine sahip televizyon modelleri, daha yakından izleme ve sizi sarmalayan, tiyatroya benzer bir seyir hissi sağlamalarıyla tercih sebebidir. HDTV televizyonlar analog televizyonlara göre 1.5 katı daha yakın mesafeden izleme imkanı sağlar.

 

Geniş ekranlı LCD televizyonlarda ekran boyutuna göre ideal izleme mesafeleri şöyle değişir:

 

                 

 

30 ve daha küçük ekranlı televizyonlar yatak odası ve mutfak gibi küçük boyutlu odalarda rahatça kullanılabilir. Ailecek TV izlemek istediğiniz oturma odası ve salon gibi mekanlar içinse daha büyük ekranları tercih etmelisiniz.

 

Genel olarak ekranlar, düz LCD ekranlı televizyonlarda 5 ile 100 ekran arasındayken, plazma televizyonlarda 32 ile 103, arkadan projeksiyonlu televizyon setlerinde ise 50 ekran ve daha büyük boyutlardadır.