Ev & Dekorasyon > Dekorasyon

Evinize koltuk alırken nelere dikkat etmelisiniz?


Mobilyaya yapacağınız en büyük yatırımlardan biri kesinlikle koltuktur. Koltuklar pahalıdır, çok yer tutarlar ve ailenizle birlikte vakit geçirdiğiniz her yerdedirler. O zaman koltuk almadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Aşağıda verdiğimiz tavsiyelere göz atarak en iyi koltuğu seçebilirsiniz.

 

Uzman videolarını izleyin: Salon Nasıl Dekore Edilir

Koltuğu nasıl kullanacağınızı düşünün! Televizyon izlemek için mi, bir kitap alıp üzerine kıvrılmak için mi yoksa ağır misafirleri ağırlamak için mi? Cevabı siz verin.

Ayaklarınızı uzatıp televizyon izlerken, sert ve geleneksel tarzda bir koltuğa gerek olmadığı gibi misafir ağırlarken, onların yastıkların içinde debelenmelerine de izin vermemek gerekir.

Bütçenize uygun bir koltuk seçin. Koltuklar ciddi yatırımlardır ve uzun süre dayanmalarını istersiniz. Ancak unutmayın ki, ortalama kalitede bir koltuk bile 10 yıl dayanırken, çok kaliteli olanlar 25 seneden fazla sağlam kalır.

 

Test etmeden almayın

Koltuğu almadan önce ellerinizi koltuğun arkasında gezdirmeyi unutmayın. Arka tarafın içi boşsa düşük kaliteli malzeme kullanılmış demektir. İçi dolu olanları seçin.

Almadan önce koltuğu teste tabi tutun. Mağazadayken üzerine oturun, yatın, ayaklarınızı uzatın, kısacası evde yapacağınız her şeyi denemeye çalışın.

Ölçmeyi unutmayın. Genişlik, derinlik, uzunluk, koltuk yüksekliği ve kolçak yüksekliğini bir kenara not alın. Kapılardan, merdivenlerden geçebileceğine emin olun.

Güzel bir kumaşla kaplatın. Eğer evde çocuğunuz ya da hayvanınız varsa, kolayca temizlenen ve lekeleri gizleyen bir örtü işinizi kolaylaştıracaktır.

Seçim yapmadan önce koltuk tarzları hakkında bilgi sahibi olun. Kol koyma yüksekliğinden yastıklarına kadar her şeyi önceden düşünmenizde fayda var.