İş & Kariyer > Çalışma Hayatı

Evden çalışanlar verimliliklerini nasıl artırabilir?


Evden çalışmanın pek çok avantajı vardır. Esnek çalışma saatlerine sahip olursunuz, ailenizle daha fazla vakit geçirebilirsiniz, bir ofise gelip gitme ile zaman kaybetmezsiniz.

 

Öte yandan, home office çalışmanın dezavantajları da yok değil. Gece yaparım, yarın yaparım diyerek işinizle ilgili konuları sürekli erteleyebilirsiniz. Evdeki pek çok dikkat dağıtıcı şey çalışmanıza ve üretkenliğinize mani olabilir.

 

Eğer evden çalışacaksanız iyi bir planlama yapmanız şarttır. İşte başarılı bir "home office" için ipuçları:

 

 1. Kendinize bir ofis, hiç olmadı bir çalışma alanı yaratın. Pek ideal olmasa da, ofise dönüştürebileceğiniz fazladan bir odanız yoksa yazıhanenizi yemek masasına kurabilirsiniz. Laptopunuzu alıp televizyonun karşısındaki koltuğunuza kurulmak sizi ayartabilecek pek çok şeye davetiye çıkarır. Güzel bir masa, sandalye ve bilgisayara yatırım yaparsanız çalışmak için rahat fakat kaytarmanıza mani olacak kadar rahatsız bir ortam yaratmış olursunuz. Videoyu izleyin: İyi bir ofis masası hangi özellikleri taşımalı?
 2.  
 3. Uzun çalışma saatlerini bir kenara bırakın. Evden çalışmak size oldukça esnek çalışma saatleri sağlayabilir ama devamlı rahatsız edilirseniz, herhangi bir şeyi tamamlayabilmeniz zorlaşacaktır. Birkaç büyük zaman bloğunuz olsun. Örneğin günde sekiz saat çalışmanız gerekiyorsa 3, 2 ve 3 saatlik üç blok yaratın kendinize. İş dışında yapmanız gereken diğer işleri, bu bloklar dışında yani 'paydos' zamanınızda yapın.
 4.  
 5. Her gün evden dışarı çıkmaya gayret gösterin. 7/24 evde olmaktan başka hiçbir şey, sizi daha hızlı bir biçimde çıldırtamaz. Dışarıda yürüyüş yapmak, kafanızı boşaltmak ve kendinize gelebilmek adına harika bir şans.
 6.  
 7. Gün içinde yapmanız gereken her şey için bir 'yapılacaklar listesi' hazırlayın. Evden çalışırken bazı işleri aksatmak çok daha kolay oluyor, dolayısıyla bir listeniz olursa yaptıklarınız ve yapmadıklarınız somut bir hal alacaktır. Üzerini silmediğiniz görevler gözle görülür halde karşınızda olduğu zaman daha bilinçli davrandığınızı fark edeceksiniz.
 8.  
 9. Dikkat dağıtıcı şeyleri ve interneti kısıtlayın. Eğer işinizin büyük kısmını bilgisayarda yapıyorsanız, internetin ne kadar oyalayıcı olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Facebook ya da başka dikkat dağıtan siteler gün boyu web tarayıcınızın bir sekmesinde açık duruyorsa, bu ayartmaya direnmek çok zor hale gelmektedir. Yalnızca çalışmaya başlamadan önce ve paydoslarda bakmak için kendinize izin verin. Çalışma zamanı içerisinde işle alakasız tüm siteleri ve sekmeleri kapatın. Eğer Facebook açık durursa, şüphe yok ki yeni bir şey var mı diye işinizi sekteye uğratıp duracaksınız.
 10.  
 11. Ertelemeyin. Yapılacaklar listenize bakın ve gerçekten de yapmaya niyetlendiğiniz her şeyi yapın. Yüzde doksanını yapıp, gerisini yarına bırakmayın. Bu şekilde, kırmanın çok zor olacağı sürekli bir erteleme döngüsü yaratırsınız. Aynı normal ofiste çalışıyormuş gibi, çalışmanıza engel olacak acil durumlar çıkacak karşınıza. Bazı şeyleri zaten ertelemişseniz, daha da geriye düşersiniz.
 12.  
 13. Kendinize iyi bakın. Çalışma zamanında açlığa yenik düşüp ara vermek zorunda kalmamak için iyi bir kahvaltı yapmanız gerekir. Uygun bir saati öğle yemeği saati olarak belirleyin. Bazı insanlar olağan bir ofise gidiyormuş gibi giyinmeyi yararlı bulur. Takım elbise giymek bir zorunluluk değil fakat eşofman ve tişörtten biraz daha fazlasını giymek, size kendinizi daha iş üzerinde hissettirebilir.

Eğer evden çalışmaya alışık değilseniz veya bir süre evden çalışmak zorunda kaldıysanız, performansınızın düşmemesi için bu kurallara uymayı deneyebilirsiniz.

 

Videoyu izleyin: Rahat bir ofis koltuğu nasıl olmalı?