Ev & Dekorasyon > Ev İşleri

Evde su tasarrufu için neler yapılabilir?


Evde su tasarrufu yapabilmek için öncelikle su tüketen ev aletlerini satın alırken dikkatli olmak önemli.

Çamaşır veya bulaşık makinesi satın alırken, musluklarınızı veya rezervuarınızı değiştirirken yalnızca fiyatının ucuzluğuna bakmayın. O aletin çalışırken suyu ne kadar verimli tüketeceğini de hesaba katın.

 

Uzman videosunu izleyin: Musluğum su akıtıyor, ne yapabilirim?

 

Örneğin kısa yıkamalı bulaşık makinelerini, suyu daha iyi püskürten ekonomik duş başlıklarını tercih edebilirsiniz.

Bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkayın, dolmadan makinenizi çalıştırmayın. Çamaşır makinesini ekonomik kullanmaya çalışın. Bir kere giydiğiniz çamaşırı makineye atmayın, çamaşırlarınızı biriktirin. Makinenizi bir kez az çalıştırarak bile yaklaşık 180 litre su tasarrufu yapmış olursunuz.

Musluğu kullanırken dikkat edin

Lavabo başında geçirdiğiniz vakitlerde suyu özenli kullanın. Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken, yiyecek yıkarken su kullanmadığınız anlarda musluğu kapalı tutun. Sebze ve meyveleri musluğun altında tek tek değil, su dolu bir kabın içinde bir arada yıkarsanız daha az su harcarsınız.

 

Uzman videosunu izleyin: Sifon su kaçırıyor, nasıl tamir ederim?

Küvette banyo yapmayın, yalnızca duş alın. Bir küvetli banyoda yaklaşık 150 litre, bir duşta ise 50 litre su tüketilir. Beş dakikalık bir duşta yaklaşık 60 litre su harcadığınızı hesaba katın ve duş sürenizi kısaltın. Böylece ciddi ölçüde tasarruf sağlamış olursunuz.

Sık sık sifon çekme alışkanlığınızı bırakın. Ayrıca rezervuarın içine büyük, su dolu bir pet şişe yerleştirerek, sifonu çektiğinizde akan su miktarını azaltabilirsiniz.

Evdeki su kaçakları her yıl tonlarca suyun boşa gitmesine neden olur. Evinizdeki kaçakları belirleyip bir an önce sorunları giderin. Akıtan musluklarınızı tamir ettirin. Eskimiş su borularınızı yenileyin.