İş & Kariyer > Çalışma Hayatı

Etkili Bir Sunum İçin 5 Altın Kural


Hayatımız toplantılarla geçiyor. Ve tabii prezentasyonlarla. Çoğu zaman uykumuzu getiren sunumları hem hazırlayan, hem de dinleyen taraf için çok daha faydalı, etkili hale getirmek mümkün. İşte başarılı bir sunum yapmanıza yardımcı olacak 5 önemli ipucu:

 

1) Önceliğiniz sunumunuz olsun. Powerpoint programı değil.

İnsanların sunum hazırlarken yaptığı en büyük hatalardan biri, sunum (yani içerik) yerine, sunumu hazırladıkları PowerPoint programına odaklanmalarıdır. Oysa PowerPoint sadece araçtır. Amaç olmamalıdır.

 

Videolarla öğrenin: Sunum nasıl yapılır?

 

2) Dinleyicileri umursayın.

Tüm sunumların amacı, dinleyicilere bir fikri, bir bilgiyi "satmaktır". Orada, onlar için varsınız. Onlar için hazırlık yaptınız. Onlarla aynı yerde olmanız, onların‎ ilgisini çekecek şeyler anlatmanız gerekir.

 

* Şu anda neredeyiz?

* Nerede bitireceğiz?

* Bitireceğimiz noktaya nasıl geleceğiz?

 

PowerPoint slide'ları bu 3 temel nokta üzerinden hikayeyi anlatmalıdır. Ekrandaki her şey basit kelimelerden oluşmalı ama güçlü imaj ve grafiklerle desteklenmelidir.

 

3) Yazmayın. Gösterin.

 

İnsanlar görerek öğrenmeye eğilimlidir. Beynimiz, görerek öğrendiklerini daha kolay hatırlar. Bu nedenle, dinleyicilerinizi yazılara boğmak yerine, bol bol iyi imaj ve grafikler gösterin. Bu, hem mesajlarınızı daha kolay ulaştırmanızı, hem de izleyicilerin ilgisini ayakta tutmanızı sağlar.

 

4) "10" kuralını unutmayın.

 

Apple'ın eski yöneticisi ve sunum uzmanı Guy Kawasaki'ye göre, ideal bir prezentasyon 10 slide'dan oluşmalıdır. Herbirinde bir imaj ve anlatılanları destekleyen kısa, çarpıcı bir yazı bulunmalıdır. Böylece her şeyi 10 adımda anlatmak üzere organize ettiğiniz için bu, hem sizin hem de dinleyicilerinizin odaklanmasını sağlar.

 

5) Kısa tutun.

 

Kısa bir Powerpoint sunumundan hiç kimse şikayet etmez. Yeter ki söylemek istediklerinizi ilgi çekici bir şekilde sunmayı becerin. Uzmanlara göre iyi bir sunum 20 dakikayı geçmemelidir.