Finans & Ekonomi > İnternet Pazarlama

E-ticaret yapanlar satışlarını artırmak için ne tür otomatik e-postalar gönderebilir?


İnternet üzerinden hizmet veya ürün satışı yapıyorsanız müşterilerinizi takip etmeniz gerekir. Bunun en iyi yollarından biri de otomatik e-postalar kullanmak.

İşte satışlarınızı artıracak 10 otomatik e-posta...

1. Hoşgeldiniz
Üyelik veya ilk satış farketmez, bir "hoşgeldiniz" e-postası ile kendinizi tanıtın, satışını yaptığınız ürün veya hizmetler hakkında bilgi verin. En çok satılan ürünler listesini belirtmeniz ve özel bir indirim önermeniz satışlarınızı artıracaktır.

 

2. Neden satın almadınız?

Bir ürün veya hizmeti alışveriş sepetine eklemiş fakat satın almamış üyelere bunu

hatırlatan bir e-posta göndermenizde hiçbir sakınca yok. Bunu 2-3 gün sonra gönderin ve e-postada mutlaka alışveriş sepetinin linki bulunsun. Böylece üyeniz linke tıklayıp satın almayı gerçekleştirebilir.

3. Ödeme alındı
Müşterinizi tahsilatın gerçekleştiğine dair bilgilendirin. Bu e-postada satın aldığıyla ilgili ürün veya hizmetler bulunsun. Böylece o anda satış gerçekleşmese bile müşterinizi gelecekte kazanma ihtimalini göz ardı etmemiş olursunuz.

4. Tavsiye ricası
Sizden memnun kalmış müşterilerinizden sizi başkalarına tavsiye etmesini rica eden bir e-posta gönderebilirsiniz. İşlerinizi geliştirmenin en faydalı yollarından biri kulaktan kulağa reklamdır. Üstelik bedavadır ve daha da önemlisi yapacağınız en iyi reklamdan daha etkilidir.

5. Kampanyalardan haberdar etme
Daha önce satın alma yapmış ama bir süredir size uğramamış müşterilerinize kendinizi bir kampanya ile hatırlatın. Bu e-postada mutlaka bir indirim önerin.  Müşterinizi rakiplere kaptırmayın.

6. Satış gerçekleşti
Satış sonrasında müşterilerinize bir e-posta ile teşekkür edin. Memnun kalıp kalmadığına dair bir ankete davet edebilir veya müşteri hizmetlerine görüşlerini iletmesini isteyebilirsiniz.

7. İlgi alanı
Müşterinizi daha önce yaptığı satışla bağlantılı olan veya satın almadığı ama gezdiği ürünlerle ilişkili ürünleri tanıtan bir e-posta gönderebilirsiniz. Ama bunun için tabii bir ziyaretçi takip programı kullanmanız gerekir.

8. Özel günleri kutlama
Üyelik aşamasında istediğiniz doğum tarihi, evlilik tarihi gibi bilgilerden hareketle müşterilerinizin özel günlerini bir e-posta ile kutlayabilirsiniz. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz Sevgililer Günü yahut Yeni Yıl kutlaması da olabilir. Fakat kuru kuruya kutlamakla kalmayın. Üyenize az veya çok özel bir indirim önerin.

9. İlgilendiğiniz ürün geldi
Stokta olmayan ürünlerle ilgilenen kişilere eğer isterlerse ürün geldiğinde haberdar edebileceğinizi belirtin. E-postasını bırakanları ürün stoklarınıza geldiği gün otomatik bir e-posta ile bilgilendirebilirsiniz.

10. Yenileme zamanı
Eğer müşterinizin satın aldığı ürün yeniden almasına uygunsa (örneğin yazıcı kartuşu veya üyelik) bir süre sonra hatırlatma e-postası gönderin. O anda ihtiyacı yoksa bile aklında yer edeceğiniz için bu e-posta ileride de olsa işe yarayacaktır.