Genel Kültür > Yaşam

Eşcinsel çiftler hangi ülkelerde yasal olarak evlenebilir?


Eşcinsel evliliklerinin yasal olarak tanınması son yıllarda dünya çapında çok tartışılan bir konu haline geldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok eyalet eşcinsel evliliklerini yasaklasa da, hala buna izin veren bazı eyaletler mevcut.
 

Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde de eşcinsel evliliklerinin yasal olmasına izin veren ülke sayısı her geçen gün artıyor.

Kanada: Aralık 2004'te Kanada Anayasa Mahkemesi, eşcinsel evliliklerin anayasaya uygun olduğunu kabul etti. Temmuz 2005'te Senato’nun da kabul etmesiyle kanun yasalaştı.

Halen Kanada'nın her yerinde eşcinsel evlilikleri yasal kabul ediliyor. Hükümet evlilikler için ikamet zorunluluğu koymuyor ancak bu Kanada'da yapılan bir evliliğin diğer ülkelerde kabul edileceği anlamına gelmiyor.

Hollanda: Hollanda'da eşcinsel çiftler evliliğin yanı sıra her türlü yasal hakka da sahip bulunuyor.

Belçika
: Belçika 2003'te eşcinsel evliliklerini yasal olarak kabul eden ikinci ülke oldu. 2006'dan beri gay ve lezbiyen çiftler, çocuk evlat edinme hakkını da kazanmış durumda.

İspanya: İspanya 2005 yılında mevcut evlilik yasasına yeni bir cümle ekleyerek eşcinsel çiftlere de normal çiftlerin sahip olduğu bütün yasal hakları verdi.

Norveç: Norveç, Mayıs 2008'de eşcinsel evliliklerini tanıyan 6. ülke oldu.

Güney Afrika
: Güney Afrika, 30 Kasım 2006'da eşcinsel evlilikleri yasallaştırdı. Ülke, dünya çapında eşcinsel çiftlere en kapsamlı hakları tanıyan anayasalardan birine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri: Amerika'da kanunlar her eyalette farklı işliyor. Bunun sonucu olarak eşcinsel evlilikler şu an sadece Massachusetts, Connecticut, Iowa, Vermont ve Maine'de yasal olarak gerçekleştirilebiliyor.

New Hampshire valisi de kısa bir süre önce dini kurumların korunması sağlandığı sürece eşcinsel evlilikleriyle ilgili yasayı imzalayabileceğini açıkladı. New York eyaleti ise başka bir yerde gerçekleştirilmiş evlilikleri yasal olarak tanıyor.

Eşcinsel evlilikleri kısa bir süre öncesine kadar Kaliforniya'da da geçerliydi. Ancak Kasım 2008 tarihinde yapılan seçimlerde geçirilen "Prop8" tasarısıyla, çiftler bu eyaletteki yasal haklarını kaybettiler.

Bu ülkelerin yanı sıra Finlandiya, Fransa, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Almanya, Portekiz, İzlanda ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde de eşcinsel çiftler tamamen olmasa da yasal anlamda birtakım haklara kavuşmuş durumdalar.

 

Haziran 2009 itibariyle eşcinsel evlilikleri kabul eden ülkeler bu şekilde olsa da, gün geçtikçe bu sayı artıyor.

 

Fotoğraf: mickebear (flickr)