Sağlık > Cinsel Yaşam

Erken boşalma nasıl tedavi edilir?


Erken boşalma birçok erkeğin zaman zaman yaşadığı bir sorun. Bu, belli bir süre boyunca her zaman olursa tedavi gerektirecek bir hastalık olarak tanımlanabilir.

 

 

Nedenleri

 

 

Geçici stres etkileri; sınav stresi, proje ya da ödev teslim süreci gerginliği, iş yerinde ya da evde yaşanan sorunlar; maddi vb. sıkıntılar geçici bir süre erken boşalmaya neden olabilir.

 

 

Arada bir olan erken boşalma şikayeti dış etkenlerin ortadan kalkması ile birlikte kendiliğinden kaybolur.

 

 

Tedavi gerektiren durumlar ise bu şikayetin düzenli olarak cinsel ilişkiye girilen partneri ve kişiyi rahatsız edecek kadar sık ve sürekli karşılaşılması.

 

 

Tedavisi

 

 

Erken boşalma tedavisinde partnerler de birbirine destek olursa %90'lara varan bir başarı oranı yakalanır. Böyle bir sorunla doktora başvuran kişide öncelikle psikolojik olarak inceleme yapılması gerekir.

 

 

Erken boşalmanın nedeni şeker hastalığı, prostat gibi fiziksel bir hastalıktan değil de, psikolojik etkilerden kaynaklanıyorsa erkeğin boşalma kontrolünü ele alabilmesi için bazı ev ödevleri verilir.

 

 

Ev ödevleri kişinin partneri ile birlikte yapacağı bazı çalışmalardan oluşur. Buna ek olarak bazen ilaç tedavileri de destek tedavisi olarak uygulanır.

 

 

Destekleyici ilaç tedavilerinde antidepresan, anestezik etkili losyon ya da kremler önerilebilir.

 

 

Ancak erken boşalma tedavisinde amaç ilaca bağımlı olmadan kişinin kendi başına kontrolünü sağlamayı başarabilmesi.

 

 

Bu nedenle tedavi süresince kişinin durumu değerlendirme biçimi, partnerinin olup olmaması veya onunla terapilere gelip gelmemesi çok önemli.

 

 

Bu tür sorunların tedavisinde çiftler birbirine destek olduğunda çok daha kolay sonuca ulaşılır. Bu tür tedavilerde eşlerin birbiri ile uyumu çok etkili olur ve başarı oranı yüzde 90'a çıkar.

 

 

Eşler destekleyici tavır içinde olmazsa tedavi sonunda belli bir zaman sonrasında erken boşalma tekrarlayabilir.