İlişkiler

Erkek ve bayan arkadaş arayanlar nelere dikkat ediyor?


Hızlı değişen toplum dinamikleri içinde ilişkilerin de seyri değişiyor. Artık ilişkilerin de bir tarzı ve "modası" var. Aşkı arayanlar dağları delmek yerine bilgisayar başında arkadaşlık siteleri yoluyla sevdiklerine kavuşuyorlar.

İş, okul ve yoğunluktan sosyal hayata vakit ayıramayan ve hayatlarının büyük bir bölümünü sosyal ağlarda geçiren yeni nesil, ciddi ilişki için de artık online arkadaşlık sitelerini tercih ediyor. İnternetten tanıştıkları insanlarla evlilik düşüncesiyle tanışıp, görüşenlerin sayısı eskiye nazaran daha yüksek durumda. Özellikle erkekler bayan arkadaş seçiminde arkadaşlık sitelerini tercih ediyorlar.

Kadınlar artık daha cesur!

 

İlişkilerin tarzı değişiyor. Eskiden kadınlar erkeklerin gelip arkadaşlık teklif etmesini bekliyorlardı. Şimdi ise durum değişti. istanbul.net’in yaptığı ankete göre artık kadınların %78’i hoşlandıkları erkekleri tavlamayı seçiyorlar. Kadınlar eskiye göre cesurlar. Erkekler ise bayan arkadaş seçiminde daha çok “seçilen” konumundalar. 

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur sözü son dönemlerde itibar etmiyor. Çünkü uzak mesafe ilişkileri artan iletişim olanakları ile artık daha fazla tercih ediliyor. İnsanlar başka şehirden birisiyle ilişki kurmakta bir sıkıntı çekmiyor çünkü gerek telefon gerek internet yoluyla uzakta yaşayan sevgili ile iletişim kurmak artık çok kolay.

 

Uzak mesafe ilişkilerinde erkekler kadınlardan daha istekli görünüyor. Yine istanbul.net’in anketine göre erkeklerin %59'u "başka şehirde birisiyle ilişki kurabilirim" diyorken kadınlarda bu oran sadece %27.

Eskiden pek karşılaşmadığımız ancak son dönemin yeni modası "birlikte yaşamak". Artık çiftler evlilik öncesi birlikte yaşayarak birbirlerini tanıma yolunu seçiyor. Böylece çiftler evlendiklerinde uyumlu olup olamayacaklarını önceden görme imkanına sahip oluyor.

istanbul.net üyelerinin kadın erkek ilişkileri ile ilgili merak edilen sorulara verdikleri diğer yanıtlara infografikten ulaşabilirsiniz.