Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı

Epilepsi hastası çocuğa nasıl davranılmalı?


Epilepsi tanısı konan çocuklarının durumunu öğrenen aile, çocuğun öğretmenine de bilgi vermeyi ihmal etmemeli, aile ile çocuktan sorumlu diğer kişiler onun hayatını kolaylaştırmak için ortak hareket etmeye özen göstermelidir.

 

Çocuğun günlük hayat düzenini eskisi gibi sürdürebilmesi, doğal hareketlerinin engellenmemesi çok önemlidir.

 

Epilepsi hastası çocukların aileleri çoğu zaman nöbet geçirmesinden korktukları çocuklarına aşırı koruyucu tavır sergiler; ancak bu korku çocuğun sosyalleşmesini engelleyebilir ve içine kapanmasına neden olabilir.

 

Videoyu izleyin: Epilepsi nöbetini tetikleyen nedenler nelerdir? 

 

Hareketliliği yapay olarak azaltılan çocuk stres altında hissedebilir. Bu durum

nöbet geçirmesini kolaylaştıran bir faktör dahi olabilir.

 

Bu çocukların sağlıklarını koruyabilmeleri için uykusuz ve aç kalmamaları, gereğinden fazla sıvı tüketmemeleri gerekir. Kola, kahve gibi uyarıcı madde içeren içecekler, bu tür maddeleri içeren ilaçlar ve alkollü içkiler, epilepsi nöbetlerine zemin hazırladığı bilindiğinden çocuktan uzak tutulmalıdır.

Videoyu izleyin: Epilepsi hastaları için nasıl bir beslenme önerilir?

 

Uzun saatler televizyon seyretmek, çok kuvvetli bir ışığa maruz kalmak da epilepsi riskini arttırdığı düşünülen faktörlerden bazılarıdır. Hayatını zorlaştırabilecek bu tür alışkanlıklar konusunda çocuğu erken yaşlarda bilgilendirmek önem taşır.

 

Epilepsi hastası çocuğun suyla ilişkisine dikkat edilmelidir. Çocuk banyosunu duş alarak yapmalı, kapıyı kilitlememeli, yüzmek isterse yanında güvendiği biri bulunmalı, su altı sporlarını denememeli ve zorlayıcı spor egzersizlerinden kaçınmalıdır.

 

Videoyu izleyin: Epilepsi için tedavi yöntemine nasıl karar verilir?