Anne & Çocuk > Doğum Sonrası

Emziren anne nasıl bir diyet uygulamalı?


Emzirme dönemi bir anne için biyolojik olarak gebelik döneminin devamıdır.

 

Anne sütü, annenin aldığı besinleri içerir ve bebeğin ilk 6 ayında tek besinidir. Bu yüzden emzirme döneminde annenin beslenme biçimi bebeğin sağlığı için büyük önem taşır.

 

Annenin bol enerji veren, protein, vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerle beslenmesi, öncelikle annenin sağlıklı kalması için gereklidir.

 

Videoları izleyin: Emzirirken Nasıl Beslenmeli

 

Emziren annelerin günlük diyetlerinden edindikleri enerjinin yaklaşık yüzde 80’i sütlerinin içeriğine geçer. Bir annenin 1 günde salgıladığı süte geçen enerjiyi telafi etmek için bünyesine 50 kilokalorilik besin takviyesi yapması gerekir.

 

Gebelik döneminde gerekenden fazla kilo alan anneler, emzirme döneminde ayda en fazla 2 kilo vererek zayıflayabilirler ancak kilo kaybı daha hızlı tutulmamalı, günde en az 1500 kalori içeren bir diyet uygulanmalı.

 

Hayvansal protein öncelikli

 

Annelerin emzirme döneminde proteini sadece bitkisel besinlerden almamaları beslenme bozuklukları oluşmaması için önemli. Bu dönemdeki diyetlerde 15 gram protein bulunmalı ve yumurta, süt gibi proteince daha zengin olan hayvansal gıdalardan karşılanmalı.

 

Günlük alınacak yağ miktarı, toplam enerjinin yüzde 20 ile 30’unu oluşturmalı. Çoklu doymamış yağ asitleri bebeğin göz ve beyin gelişiminde önem taşır. Emziren annenin beslenmesinde mutlaka balık, su ürünleri (balık ve diğer su canlıları), ceviz ve yeşil sebzeler yer almalı.

 

Emziren annenin beslenmesinde demir, iyot, kalsiyum mineralleri ile özellikle A, B, C, D ve E vitaminini bolca içeren besinlere yer vermeye dikkat edilmeli.

 

Süt salgılandığı için annenin vücudunda sıvı ihtiyacı da artar, bu yüzden günde en az 3 litre sıvı tüketilmeli. Su, süt, meyve suyu, bitki çaylarının yanı sıra çorbalar da bu amaçla tüketilebilir. Çay ve kahve içmek süte kafein geçmesine neden olacağından bu sıvıların tüketimi olabildiğince kısıtlanmalı, alkol mümkünse hiç tüketilmemelidir.


Videoları izleyin: Emzirirken Dikkat Edilecekler