Sağlık > Cinsel Yaşam

Düzenli seksin faydaları nelerdir?


Düzenli seks hayatı mutlu bir yaşama sahip olmanın anahtarlarından biri. İnsan hayatının vazgeçilmez öğelerinden olan seks, düzenli ve uygun sıklıkta yapıldığında sadece mutluluk değil sağlık açısından birçok olumlu etki yaratıyor.
 

İzleyerek öğrenin: Monotonlaşan cinsel yaşam nasıl renklendirilir?

Bilimadamlarının yaptığı araştırmalar da düzenli seks yapmanın insan hayatını uzatabileceğini ortaya koyuyor. İşte düzenli seks yapmanın insan sağlığı için faydaları:

Kanseri önler

Bir haftada beş defadan fazla cinsel ilişkiye giren erkeklerde prostat kanseri riski yüzde 30’dan fazla azalır. Biliminsanları bunu boşalma sırasında kansere neden olduğu bilinen bazı maddelerin meni yoluyla vücuttan atılmasına bağlıyor. Seks sırasında salgılanan bazı hormonların da kadınlarda meme kanseri riskini ciddi oranda azaltabileceği biliniyor.

Ağrı kesici etkisi vardır

Östrojen vücudun salgıladığı ağrı kesici etkili hormonlardan biridir. Cinsel ilişki sırasında salgılanan ekstra östrojen hormonu kadınlarda regl ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Bazı bilimsel araştırmaların sonucuna göre seks yapmak migren ağrılarına da iyi gelir.

Yaşlanmayı yavaşlatır 

Düzenli seks yapmak özelikle kadınlarda cilt yaşlanmasını yavaşlatır. Çünkü kadınlarda seks sırasında östrojen hormonu salgılanır. Östrojen hormonun cilt üzerinde olumlu etkileri vardır. Bir araştırma, her hafta ortalama üç kez cinsel ilişkiye girenlerin, bundan az seks yapanlara göre 5-10 yaş daha genç göründüğünü ortaya çıkarmıştır.

Kalp krizi riskini azaltır


Düzenli ve sık seks yapmak kalp sağlığı için faydalıdır. Haftada iki kez ya da daha sık cinsel ilişkiye giren erkeklerde kalp krizi riski yüzde 50 oranında azalır. Seks yapmak iyi bir egzersizdir. Her cinsel birliktelik sırasında vücutta ortalama 200 kalori yakılır. Bu yaklaşık 3 kilometre yürüyüşle aynı oranda kalori yakılması anlamına gelir.
 

Uzmanından öğrenin: Sağlıklı bir cinsel yaşam için mastürbasyon yapılmalı mı?
 

Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Seks sırasında vücutta oksitosin hormonu salgılanır. Oksitosin hormonunu yaraların iyileştirmesini hızlandırıcı etkiye sahiptir. Sık seks yapmak daha çok oksitosin hormonu salgılanmasını tetiklediği için yaraların hızlanması da bu oranda hızlanır.

Bağışıklığı güçlendirir

Düzenli ve sık seks yapmak vücudu virüs ve bakterilere karşı daha güçlü yapar. Bunu sağlayan da seks sırasında, vücutta hastalıklarla savaşan antikorların seviyesinin yüzde 30 oranında artmasıdır. Yani ne kadar çok seks yaparsanız vücudunuzda o kadar çok antikor üretilir. Böylece bakteri ve virüs kaynaklı rahatsızlıkları atlatmanız da kolaylaşır.