Ev & Dekorasyon > Dekorasyon

Duvar boyarken nelere dikkat etmelisiniz?


Evinizdeki bir odayı boyamaya karar verdiniz. Peki başlamaya hazır olduğunuza emin misiniz? Boyaya başlamadan önce, size vereceğimiz bilgileri göz önünde bulundurun. Böylece hem işiniz kolaylaşsın hem de bir profesyonel edasıyla işinizi bitirin.

Renk seçimi

Renk seçimi en zor safhadır. Önemli olan istediğiniz havayı verecek ve sizi mutlu edecek rengi bulmaktır.
 

  • Eğer hangi rengi seçeceğinize dair bir fikriniz yoksa bir sanat eserinden ya da halınızdan bir renk seçmeye çalışın. Böylece odanızla uyumlu bir renk seçmiş olursunuz.
  • Birkaç rengin katalog örneğini alın ve odada nasıl durduğuna bakın. Mobilyalarınızın, döşemenizin, süs eşyalarınızın, dolaplarınızın yani odadaki her şeyin yanına tutarak uyumuna bakın. Bu şekilde seçenekleri üç ya da dört renge indirmeye çalışın.
  • Her rengin örnek küçük kutularından edinin ve duvarı büyük bir kare şeklinde boyayın.
  • Güneş gökyüzünde yer değiştirdikçe odaya giren ışığa ve renk değişimlerine bakın.

Birden fazla renk kullanırken

Eğer birden fazla renk kullanacaksanız bu noktalara dikkat edin:

  • Eğer duvarınızda eteklik varsa ve duvarınızın alt ve üst kısmını farklı renklere boyamak istiyorsanız, koyu rengi alt tarafta kullanmak gerekir. Üst kısımlar genellikle açık renklerden seçilmelidir. Açık renk odaya hakim olurken, koyu renk odaya hava katacaktır.
  • Pervazları boyarken, kapıları ve pencereleri vurgulamak için duvarlardan bir ton açık ya da bir ton koyu kullanın. Aynısı yerler için de geçerli. Yerlerde bir ton daha koyu renk kullanmak odaya sıcaklık katacaktır. Bir ton açık renk kullanımı ise daha havadar bir görüntü verecektir.

Boya efektleri

Kalıpların dışına çıkmaktan ve yeni teknikler denemekten kaçınmayın. Boya ile yapılacak tonlarca şey varken, her duvarı aynı renge boyamaya ne gerek var?

Aynı duvarda farklı renkler kullanabilir veya hoş bir görüntü için kenarları farklı renkte boyayabilirsiniz. Mesela, normal boyanızın üzerine parlak renklerle kalıplar yardımıyla desenler yapabilirsiniz. Böylece hem incelikli hem de şık bir görünüm elde edersiniz.

Doğru boya cinsi

Boyanızın rengini ve dizaynını seçtikten sonra hangi cins boya kullanacağınıza da karar vermeniz gerekiyor.

  • Düz: Işığı yansıtmadığı için hasarlı duvarlara uygulanmalıdır. Ayrıca kusurları kapatmak istediğiniz her yere uygulayabilirsiniz.
  • Saten ve fildişi: Kolayca temizlenen ve az parlayan duvarlara uygundur.
  • Yarı parlak ve parlak: Kapı ve pencereler için oldukça yaygındır, çünkü oldukça parlaktırlar. Ayrıca kolay temizlenirler.

Boya miktarı

Odadaki tüm duvarların genişliğiyle bir duvarın uzunluğunu çarpın. Çıkan rakamdan, kapı, pencere gibi alanları çıkarın. Sonuçta çıkan rakam boyamanız gereken tüm alana eşittir.

Genel bir kuralla açıklarsak 10 metrekarelik düz bir yüzey 1 litre boya ister. Hesaba kaç kat boya süreceğinizi de katarsanız ne kadar boya almanız gerektiğini bulursunuz.