Ev & Dekorasyon > Dekorasyon

Duvar boyarken hangi püf noktalarına uymalısınız?


Duvar boyamanın en önemli püf noktası doğru hazırlıkları yapmaktır. Böylece profesyonel bir iş çıkarmanız işten bile değildir.

Uygulamanız gereken ilk adımlar şöyle:

  • Sizi engelleyebilecek her şeyi odadan çıkarın, odadaki eşyalardan kurtulun.
  • Biraz sabunlu suyla duvarları silerek işe başlayın. Böylece tüm toz ve kirleri temizlemiş olursunuz.
  • Tüm çatlakları alçıyla önceden doldurun ve üzerini zımparayla düzeltin. Zımparadan dökülenleri hemen temizleyin.
  • Fırçalarınızın, rulonuzun ve boya tablanızın yanınızda olduğundan emin olun. Boya yaparken bunlardan birinin eksik olması yeniden nalbura gitmeniz anlamına gelir.

Boya yapılacak alanları bantlayın

Biraz pahalı ama değer. Profesyonellerin kullandığı bantlardan edinerek tüm kapı, pencere, pervazları ve tavanı bantlayın. Böylece hem dümdüz bir çizgi elde edersiniz hem de boyanız diğer alanlara sıçramaz.

Üstten alta doğru boyayın

Boyamaya her zaman en üstten başlanır ve aşağı doru gidilir. Tavandan ya da duvarların tepesinden başlayın. Böylece aşağı damla aksa da bir şeyi mahvetmeyecektir.

Fırçaya az boya almak daha iyidir

Boya sırasında genelde yapılan hata fırçaya çok boya almaktır. Az boyayı uzun çizgiler boyunca kullanmak çok daha etkilidir. Çok boya alıp bir kat daha boya yapmamayı herkes ister fakat ortaya çıkan görüntü pek hoş olmaz. Birkaç ince kat yapmak, kalın tek bir kat yapmaktan çok daha güzel duracaktır.

Kapı ve pencereyi en son boyayın

Fırçalardan sıçrayan boya damlaları pervazlara yapışır. Bundan dolayı, ustalar gibi bu bölgeleri en son boyamak daha akılcıdır.