Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Düşmelere karşı evde ne tür önlemler alınmalı?


Ev kazaları sanılanın aksine yaralanma nedenleri arasında oldukça ciddi bir yer tutuyor. Basit kazalar özellikle çocukların sağlığında önemli sorunlara yol açıyor.


Videoyu İzleyin: Bebeğimin boğazına bir şey kaçtı, ne yapmalıyım?

 

Basit önlemlerle evdeki düşme sonucu oluşan yaralanmaların önüne geçmeniz mümkün. Bebekli, çocuklu aileler için bu öneriler mutlaka uyulması gereken kurallar olarak kabul edilmeli.

 

Ev güvenliği için yapılacaklar:

  • Yürüteç kullanmayın: Bebek yürüteçleri hem ev güvenliği uzmanları hem de çocuk doktorları tarafından önerilmeyen cihazlar. Sağlıklı gelişim açısından riskleri bulunan yürüteçler dengesiz yapılarıyla bebeklerde düşme sonucu yaralanmaların da asıl nedenlerinden biri.
  • Doğru sandalyeyi seçin: Çocukların yaşına uygun bir sandalye kullanmak hem sizin işinizi kolaylaştıracak hem de düşmelerin önüne geçecektir. Çocuğun boyu ve ağırlığı değiştikçe yeni sandalye kullanmanız veya yeni duruma göre ayarlamanız önemlidir.
  • Pencerelere dikkat edin: Bebeklerin ve çocukların pencerelere ulaşmasını engellemeye çalışmalısınız. Onları sürekli kontrol etmeniz mümkün olmayabilir. Ancak pencerelere kilit takmak basitçe uygulanabilecek bir çözümdür. Oyuncak kutularını pencerelerden uzak yerlere yerleştirmek de dikkatlerini farklı yere çekmeyi kolaylaştırır.
  • Rafları iyi monte edin: Çocuklar tırmanmaya bayılır. İyi monte edilmemiş raflar ve dolaplar, duvara monte olmayan kütüphaneler devrilme riski taşıdığından, tırmanma sevdalısı çocuğa zarar verebilir.

Videoyu İzleyin: Ebeveynler ev kazalarına karşı nasıl eğitim alabilir?