Bilim

Dünyanın en ölümcül hayvanları hangileri?


Dünyanın en ölümcül hayvanı tahmin ettiğiniz gibi aslan ya da kaplan değil, sivrisinek. Sivrisinekler ısırdıkları zaman sadece kaşındırarak bizi rahatsız etmiyor. Sıtma paraziti taşıyan sivrisinekler her yıl ortalama iki milyon kişinin ölümüne neden oluyor.


Fotoğraf: Flickr (James Jordon)

 

En tehlikeli hayvan sıralamasında ikinci sırada kobra yılanı geliyor. Hindistan'da her yıl 50 bin kişi kobra yılanı sokması nedeniyle hayata veda ediyor.

"Jaws" filminden korkanlar haksız değil!

Üçüncülük sırasında ise denizanası bulunuyor. Özellikle Avustralya kıyılarında yaşayan bir denizanası türünün son derece zehirli. Geçtiğimiz yüzyılda yaklaşık altı bin kişi denizanası çarpması nedeniyle hayatını yitirdi.

En ölümcül dördüncü hayvan ise büyük beyaz köpekbalığı. Yani Jaws filminden korkanlar haksız değil. Boyu altı metreye ağırlığı 1,7 tona ulaşabilen köpekbalıkları her yıl 50-100 kişinin ölmesine neden oluyor.

Aslanlar ölümcül hayvan sıralamasında beşinci geliyor. Son derece yırtıcı olan Afrika aslanları sayıları azalsa da hala insanlar için tehlike yaratıyor. Afrika'da yılda ortalama 400 kişi aslanlar tarafından öldürülüyor.