Sağlık > Nörolojik Sorunlar

Dünyaca ünlü savantlar kimlerdir?


Kim Peek: Rain Man filmine ilham kaynağı olduğu bilinen Kim Peek, 2009 yılında 58 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. 


Peek, derin hafıza yeteneğiyle tanınıyordu. Edebiyattan müziğe, sanattan spora kadar pek çok alanda bilgi sahibi olan Peek’in hafızasında 9 bin adet kitap olduğu biliniyor. Bunlar arasında Shakespeare’in tüm eserleriyle Tevrat ve İncil gibi din kitapları bulunuyordu.

 

Peek, piyano çalmayı da kendi kendine keşfetti. Pek çok klasik müzik eserini, bestecilerini ve notalarını ezbere biliyordu.


Dünya tarihine damgasını vurmuş bütün olayları, tarihlerini ve aktörlerini ezbere bilen Peek, ülkelerin şehirlerini, telefon ve posta kodlarını ezbere sıralayabiliyordu.


Ancak iş, bu dahi adamın IQ seviyesini ölçmeye geldiğinde çıkan sonuç herkesi şaşırttı. Çıkan 87 puanlık sonuçla vasatın altında kalan Peek’in durumu beynin IQ seviyesi ile yetenek edinme gücünün birbiriyle çok da ilişkili olmadığı sonucunu ortaya koydu.


Stephen Wiltshire: 1974 doğumlu olan Wiltshire’a  3 yaşında otizm teşhisi kondu. 5 yaşında olağanüstü resim yeteneği keşfedildi. Küçük çocuk, perspektif resimler çizebiliyordu.

 

Ailesinin yönlendirmesiyle özürlülerin de eğitim aldığı bir sanat okuluna gönderilen Wiltshire, burada Londra otobüslerini, önemli heykelleri ve tarihi yapıları resmetmeye başladı.


8 yaşına geldiğinde ilk defa konuştu. Ağzından çıkan ilk kelime “kağıt” oldu.


Çizdiği resimlerle medyanın ilgisini çeken Wiltshire, pek çok televizyon programında yer aldı, hakkında kitaplar yazıldı. Kraliyet Akademisi tarafından “En İyi Çocuk Sanatçı” olarak seçildi.


Wiltshire ergenlik dönemine geçişte kendisinin dünya tarafından tanınmasını sağlayacak bir eyleme imza attı.

 

Tokyo kenti üzerinde yaptığı kısa bir helikopter uçuşunun ardından 10 metrelik panoramik bir resim çizdi. Çizdiği resim herkesi şaşırttı, çünkü resimde şehrin tüm sokakları, önemli tarihi eserleri ve hatta dairelerin kapı numaraları bile yer alıyordu.

 

Wiltshire daha sonra, Londra, Paris, Madrid, Roma, Frankfurt, Kudüs, Hong Kong, Dubai ve son olarak New York’u resimledi.


Daniel Tammet: 1979 yılında doğan Daniel’e kısa bir süre sonra otistik teşhisi kondu. Ailesi oğullarının 4 yaşındayken çok basamaklı işlemleri yapabildiğini fark etti.


İlerleyen dönemde, yabancı dil öğrenme ve büyük sayılar konusunda da yeteneğini ortaya koyan Daniel, sayılara yüklediği anlam ve imgelerle 25 basamaklı bir rakamı bile hafızasında tutabiliyor.


100 bine kadar olan bütün sayıları kafasında yarattığı şekillerle hatırlayan Tammet için 8725 sayısı bir koyunu, 327 sayısı ise piramitleri ifade ediyor. Genç dahi bu yöntemle sonsuza giden pi sayısını da ezbere söyleyebiliyor.


Dünyanın en zor dillerini kısa zamanda öğrenen Tammet, 11 dili konuşma, okuma ve yazma düzeyinde biliyor. Herhangi bir dili öğrenmesi için ise bir hafta yeterli.