Finans & Ekonomi > Ekonomi

Döviz kuru neye göre belirlenir?


Bir ülkenin para biriminin diğer bir ülkenin para birimi cinsinden fiyatına döviz kuru denir. Döviz kurları genel olarak tüm diğer fiyatlarda olduğu gibi, alıcı ve satıcıların talepleri arasında oluşan dengeye göre belirlenir.

Videoyu izleyin: Döviz kurları nasıl belirlenir?

 

Öte yandan, birçok ülkede devlet döviz kurlarına zaman zaman müdahale etme gereği duyar. Bunun nedeni ülkede döviz gelirinin az olması, talebin arz miktarını aşması ile dövizin fiyatının aşırı yükselmesidir.

 

Döviz piyasasına devletin müdahale etmesi durumunda, ülkedeki döviz alışverişi resmi kurumlarca yönetilir. Talep belirli bir kontenjanla sınırlı tutulur, bazen döviz kurları sabitlenebilir.


Videoyu izleyin: Merkez Bankası hangi durumlarda döviz piyasasına müdahale eder?

 

Ancak devlet politikası sonucu dövize talebin düşüş hızı genellikle arzın yükseliş hızının gerisinde kalır. Pek çok ülkede döviz kuru sabitlenmesine rağmen talebin düşmediği ve karaborsa fiyatların ortaya çıktığı görülür.

 

Bu nedenle döviz piyasasında devlet kontrolü her zaman başarılı sonuç vermeyen bir yöntemdir ve birçok iktisatçı döviz fiyatlarının her koşulda serbest piyasaya bırakılması ile dengenin daha kolay sağlanacağını savunur.


Uzman videolarını izleyin:
Borsa Rehberi