Teknoloji

Dokunmatik ekranlar nasıl çalışır?


İlk iPhone’un 2007 yılında piyasaya sürülmesiyle birlikte dokunmatik ekranlı telefonlar hayatımızda büyük bir öneme sahip oldu. Dokunmatik ekranlı, internet bağlantılı telefonlar inanılmaz bir hızla yayıldı ve gündelik hayatın vazgeçilmez unsurlarından birisi haline geldi.

 

İzleyerek öğrenin: Dokunmatik ekranlı telefon alacaklar nelere dikkat etmeli?

 

Dokunmatik ekran teknolojisi, akıllı telefonların icadından önce de hayatımızın bir parçasıydı ama akıllı telefonlarla birlikte büyük bir yaygınlık kazandı. Peki ama dokunmatik bir ekran nasıl çalışır ve temel prensipleri nelerdir?

Rezistif teknoloji

Cep telefonlarında kullanılan üç farklı dokunmatik ekran teknolojisi vardır:  Rezistif, kapasitif ve kızılötesi. Bu teknolojilerden dirençli teknoloji olarak da bilinen Rezistif teknoloji, en yayın olarak kullanılan ve en gelişmiş dokunmatik ekran teknolojisidir.
Rezistif dokunmatik ekran teknolojisi aslında çoğumuzun lise yıllarından bildiği direnç prensiplerini temel alarak oluşturulmuştur. Direncin boyunu ne kadar uzatırsanız direnç de o kadar artar. Temel prensip de bunun üzerine kurulmuştur.

İki katmanlı ekran yapısı

Rezistif teknolojide tüm ekran basınçla çalışan bir anahtarlama sistemine dönüştürülmüştür. Özel yapıya sahip ekran iki temel katmandan oluşur: Üstteki dış etkilere dayanıklı polyester panel ve alttaki direnç özellikli panel. Arka yüzey iletkendir ve ekrandaki dokunmayı iletme görevini üstlenir.

 

İzleyerek öğrenin: Dokunmatik ekranlı akıllı telefonlarda ne tür sorunlar yaşanabilir?

Prensipte ekran dikey ve yatay olarak, yani x ve y eksenleri olarak düşünülür ve dokunma esnasında ekranın algıladığı ve yarattığı akım sayesinde dokunmanın yönü, şiddeti ve miktarı belirlenmiş olur.

Dokunmatik ekran teknolojisi diğer tüm teknolojiler gibi sürekli olarak gelişmektedir ve yeni versiyonları piyasaya sürülmektedir. Ama temel olarak bu direnç teknolojisi kullanılır ve ekranın iletkenliği sayesinde oluşturulan akımlar, dokunmatik ekranın temel çalışma prensibini oluşturur.