Anne & Çocuk > Doğum Sonrası

Doğumdan sonra hangi korunma yöntemleri tercih edilmeli?


Lohusalık dönemi biten ve cinsel ilişkiye hazır olan yeni anne, nasıl korunacağının kaygısını yaşamaya başlar.

 

"Süt korur" diye düşünür ama öte yandan yeniden hamile kalma endişesi de vardır.

 

Süt korur mu?

 

Bebeği emzirme, beynin hipofiz bölgesinden yüksek miktarda prolaktin hormonu salgılanmasını sağlar. Prolaktin hormonu da yumurtlamayı baskılama özelliğine sahiptir.

 

Bu nedenle doğum sonrası bebeğini emziren anneler 3 aya kadar hamilelikten korunabiliyor.

 

Emzirme döneminde doğum kontrolü ile ilgili merak ettiğiniz her şey için doğum sonrası gebelikten korunma konusunu izleyebilirsiniz.

 

Ancak 3 aydan sonra sütün koruyuculuğu azalmaya başlar. Hamile kalma ihtimali arttığı için bu dönemden sonra korunmakta fayda var.

 

Uygun korunma yöntemleri

 

1) Eğer 35 yaşın üzerindeyseniz ve tekrar doğum yapmayı düşünmüyorsanız ligasyon (tüplerin bağlanması) işlemini yaptırabilirsiniz. Fakat tüp bağlatmanın geri dönüşü olmadığı için tekrar çocuk isteyip istemediğinize çok iyi düşünerek karar vermelisiniz.

 

2) Doğumdan sonra kullanılabilecek bir diğer yöntem ise spiraldir. Doğumdan sonraki ilk adet kanamasında spiral taktırabilirsiniz.

 

3) Eşiniz prezervatif kullanabilir. Ancak dikkatli olmakta, kondomu doğru şekilde kullanmakta fayda var.

 

4) Bir diğer seçenek "depo-provera", yani 3 aylık korunma iğnesidir. İğneyi 90 günde bir yaptırmalısınız.

 

Emziren annelere hamilelikten korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kesinlikle uygun değildir. Geri çekme yöntemi, vajen içi fitil ve kremler ise koruyuculuğu daha az olduğundan uzmanlar tarafından önerilmemektedir.