Sağlık > Metabolizma

Diyabet çeşitleri nelerdir?


Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kandaki şekerin hücrelere taşınamamasıyla oluşan bir rahtsızlıktır.

 

İnsülin hormonunun vücutta yeterince salgılanmaması veya etkisini gösterememesi sonucu oluşur.

 

Diyabet iki türde incelenir:


Tip 1 diyabet

Videoyu izleyin:
Tip 1 diyabet nedenleri nelerdir?

 

Bu diyabet türünde kan şekerini düzenleyen insülin hormonu yetersiz salgılanır ya da etkisiz kalır. Bunun sonucunda karbonhidrat, yağ ve protein mekanizması bozulur. Bu hastalık çok su içme, sık idrara çıkma, kilo verme gibi belirtilerle kendini gösterir.

 

Çoğunlukla çocukluğun erken döneminde, ergenler ve genç yetişkinlerde görülür. Tüm diyabetlilerin yüzde 15 ile 20’si Tip 1 diyabet hastasıdır. 10 hastadan birinde vücut hiç insülin üretmemektedir. Böylece hücrelere giremeyen şeker kanda birikir ve çoğalır. Bu diyabet tipi ömür boyu insülin kullanmayı gerektirir.


Tip 2 diyabet

Videoyu izleyin:
Tip 2 diyabet belirtileri nelerdir?

 

Çoğunlukla 40 yaş üstü insanlarda ortaya çıkar. Obezite durumunda ve bazı etnik gruplarda çocuk yaşlarda da görülebilir. Tüm diyabet vakalarının yüzde 85’i Tip 2 diyabet türündedir. Bu diyabet türünde vücut insülin salgılar ancak insülin ile ona duyarlı dokular arasında dengesizlik göze çarpar.

 

İnsülin direnci durumunda, insülinin şeker alımıyla ilgili gönderdiği mesajlar her zaman hücreler tarafından algılanmaz. Bu yüzden vücut üretilen insülini doğru şekilde kullanamaz. Şeker hücrelere giremez ve kanda çoğalır.

 

Tip 2 diyabetlilerde Tip 1’in aksine koma görülmez. Hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri ve daha hareketli bir hayata geçmeleri, günde en az 30 dakika egzersiz yapmaları önerilir. Doktor kontrolünde tedavisi yapılır.

Uzman videolarını izleyin: Şeker Hastalığı Tedavisi