Sağlık > Ağız ve Diş Sağlığı

Dişleri kolay çürüyen kişiler nasıl diş bakımı yapmalı?


Dişlerin kolay çürümesinin genetik ve çevresel nedenleri olabilir. Çocukluk döneminde doğru beslenmemek çabuk çürümede etkilidir.

 

Dişleri zayıf olanlar için diş fırçalama yöntemi ve düzenliliği diğer insanlara göre çok daha önemlidir. Diş düzgün fırçalanmadığında çürüme engellenemez.


Videoyu izleyin: Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız?

 

Dişleri güçlendirmek için florürlü macun türlerini tercih etmek gerekir. Fırçalama sonrası gargara yapılarak ağız temizliği tamamlanır.

 

Dişlerin arası fazla sıkıysa diş fırçalamak çürüklerden korumaya yetmeyebilir. Bu durumda fırçalamaya ek olarak düzenli şekilde diş ipi veya diş arası fırçası kullanılmalıdır. Ortodonti tedavisi gören çocuklar da diş arası fırçalarını mutlaka kullanmalıdır.

 

Ağızda köprü protezi varsa normal diş fırçaları yeterli temizlik sağlamaz, özel köprü fırçalarından edinilmeli, bu fırçalar diş temizliği sırasında, köprünün diş olmayan kısmının temizliği için kullanılmalıdır. Bu fırçalar eczanelerden temin edilebilir.

 

Dişleri hızlı çürüyen kişiler diş kontrolünü kesinlikle ihmal etmemeli, senede en az bir kere diş hekimine görünmelidir. Diş bakımı ve kontroller gereken sıklıkta ve düzenlilikte yapıldığında bu kişilerde de diş çürüğü oluşmayacaktır.


Uzman videolarını izleyin:
Diş Çürükleri