Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı > Çocuk Gelişimi

Dikkat eksikliği olan çocuğa öğretmeni nasıl yaklaşmalı?


Dikkat ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların tedavisinde öğretmenin bilinçli yaklaşması oldukça önemlidir.

 

Öğretmen öncelikle sınıfındaki çocuğun sorununun dikkat eksikliği olduğundan emin olmalı, tanı ile ilgili aileyle görüşmeli.

 

Hiperaktif ve dikkat bozukluğu olan çocuklarla ilgili tecrübe sahibi bir psikiyatr, psikolog veya okul doktoruna danışarak ortak çalışmak verimli olacaktır.


Videoyu izleyin: Hangi çocuklarda dikkat eksikliği daha sık görülür?

 

Öğretmenler, sınıflarındaki dikkat eksikliği olan çocuğun başarılı, yetenekli oldukları alanları keşfedip buna göre yönlendirme yapmalı ve daha kolay öğrenebilmesi için nasıl yardımcı olabileceğini çocuğa basit bir dille sormalı.

 

Bu çocuklar ön sıralarda oturtulursa hareketleri daha kolay kontrol edilebilir. Öğrenmenin eğlenceli tarafları ile daha sık meşgul edilirlerse, başarısızlıktan çok

başarı duygusuyla tatmin olurlarsa daha kolay öğrenirler. Bir görev verilmesi, yemek ısmarlanması gibi somut ödüller daha etkilidir.

Videoyu izleyin:
Hiperaktif çocuğa nasıl davranmak gerekir?

 

Öğretmen çocuğun derste olmadığı bir gün öğrencilerine onun dikkatini zor topladığını ancak iyi niyetli ve yardımsever bir çocuk olduğunu söylemeli, onu aralarına almaları, ona yardım etmeleri için telkinde bulunmalı. Dikkati eksik olan çocukla ilgilenirken diğer çocukları rahatsız edecek kadar aşırıya kaçılmamalı.

 

Eşyalarını unutmamaları, diğer çocukların eşyalarına saygılı olmaları öğretilmeli. Dikkatsizlikten kaynaklanan sakarlık gibi arkadaşlarınca gülünç karşılandıkları durumlarda öğretmen ilişkilerin bozulmaması için çocuğa destek olmalı, sorunu çözümlemeli.

 

Bu çocukların sınıfta grup çalışmasında yer almaları öğrenmelerini destekler, bu sıkça yapılmalı. Sınavları değerlendirilirken rahatsızlıkları göz önünde bulundurulmalı. Dinleyerek daha iyi öğrendiklerinden sözlü sınav doğru bir yöntemdir. Yazılı sınav gerektiğinde ise çoktan seçmeli olması tercih edilmeli.


Videoyu izleyin: Dikkat eksikliği olan kişi günlük yaşamında nelere dikkat etmeli?