Teknoloji

Dijital TV kartları ile uydudan internete bağlanmak mümkün mü?


Bilgisayara bağlanan bazı dijital TV kartlarının kutusunda "Uydudan İnternet" ifadesi bulunur. Ancak aslında bunun tam olarak gerçeği yansıttığı söylenemez. Bu kartı kullanarak tarayıcınızı açıp "www.uzmantv.com" yazdığınızda karşınıza Uzmantv sitesi gelmez.


Dijital TV kartının işlevi sadece uydulardan gönderilen TV veya radyo yayınlarını yakalamak ve izlenir / dinlenir hale getirmektir.

 

Malum, yurtdışında internete uydu ile bağlananlar vardır. Bu kişiler bilgisayarına fotoğraf, oyun, yazılım, mp3 gibi dosyaları indirirken dosyalar onlara uydular aracılığıyla ulaşır.

Dijital TV kartlarının amacı farklı olduğu için bu içeriği yok sayarlar. Yani "görmezler". Bilgisayarınıza sadece radyo ve televizyon yayınlarını indirirler. Fakat aslında havada, bahsettiğimiz dosyalar da bulunmaktadır.

İnternet dosyalarını dijital TV kartınızla yakalamak isterseniz bunun için geliştirilmiş yazılımlar kullanmanız gerekir. Örneğin, ProgDVB bu alanda en çok bilinenlerden biridir. (Programı şu linkten indirebilirsiniz: http://www.progdvb.com/)

ProgDVB gibi yazılımlarla aslında başkalarının internet hattına bir anlamda kaçak girersiniz. Onların internetten indirdiği dosyaları siz de kendi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.