Ev & Dekorasyon > Bahçe İşleri

Dereotu nasıl bir bitkidir?


Maydanozgiller familyasından otsu ve tüysüz bir bitkidir. Anayurdu Asya ve Avrupa'nın batı bölgesidir. Ülkemizde daha çok bahçelerde yetiştirilir ancak yabani türleri doğal olarak yetişir.

 

Rengi koyu yeşil olan dereotu yassı gövdelidir. Boyu ortalama 40-60 santimetre olmakla birlikte 120 santimetreye kadar uzayabilmektedir.

Videoyu İzleyin: Balığa hangi baharatlar yakışır?

 

Dereotunun parçalanmış yaprakçıklarının genişliği 1-2 milimetre, boyları 1-3 santimetre kadardır. Çiçekleri şemsiye biçiminde ve beyaz ile sarı renklerdedir. Tohumları elips şeklinde 4-5 milimetre uzunluğundadır. Kenarlarında sarımsı, düz kanatları vardır.

 

Dereotu tohumunda sabit ve uçucu yağlar, rezin, tanen ve kavron vardır. Tadı kimyona benzer. Yaprak veya tohumunun kurutulması ile dereotu baharatı elde edilir. Genellikle deniz ürünleri yemeklerinde kullanılsa da tat ve kokusu nedeniyle zeytinyağlı yemeklerde de tercih edilmektedir.

 

Sağlık açısından çok faydalıdır. Özellikle anne sütünü artırdığı için yeni doğum yapmış olan annelerin tüketmesi önerilir. Ayrıca kolesterolü düşürür ve ağrıları azaltır. Hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır.

Videoyu İzleyin: Köfte için kullanılacak baharat karışımı nasıl hazırlanır?