Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı > Çocuk Hastalıkları

Çocukları evdeki zehirlenmelere karşı nasıl korursunuz?


Ev kazaları büyükleri olduğu kadar çocukları da çok sık etkiliyor.

 

Bebek ve çocuklar gözetim altında olmadıkları her dakika kendilerine zarar verebilecekleri bir eşya, malzeme, ortam bulmakta pek de zorluk çekmiyor.

Videoyu İzleyin: Çocuğum çamaşır suyu içti, ne yapabilirim?

 

 Evde yaşanan problemlerin başında ise zehirlenmeler geliyor. Temizlik, yemek gibi temel ihtiyaçları karşılayan maddeler çocukların elinde tehlikeli silahlara dönüşebiliyor. Bu nedenle basit önlemlerle çocuğunuzu korumaya almalısınız.

  1. Deterjanların, zemin temizlik malzemelerinin olduğu yerlere çocuğunuzun ulaşmasını engelleyin. Bunun için öncelikle yüksek yerler ve kilitli dolapları kullanın.
  2. Evdeki ilaçları sadece sizin ulaşabileceğiniz yerlerde saklayın. Evde çocuğun ilaçlara ulaşmasını gerektirecek bir durum çoğu zaman yoktur. İlaçları onların bilmediği bir yerde saklamak çözüm olabilir.
  3. Yiyecekleri kendi kaplarında muhafaza edin. Orijinal yiyecek kaplarında hem içeriğin tamamı yer alır hem de son kullanma tarihi detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Böylece yiyecek ve içeceklerin bozulup bozulmadığı rahatça anlaşılabilir.
  4. Alkollü içkileri çocukların bulamayacağı yerlerde tutun. Sizin için küçük sayılan miktarlar çocuğunuz için ölümcül olabilir.

Videoyu İzleyin: Çocuğumun burnuna bir şey kaçtığını nasıl anlarım?