Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Çocuklarda süt dişleri hangi sırayla çıkar?


Bebeklerde dişler genellikle 6. ile 8. aylar arasında çıkmaya başlar ancak diş çıkarma süreci her bebekte farklıdır.

İlk dişler 3. ayda da bir yaşında da çıkabilir, bu durum özellikle genetik farklılıktan kaynaklanır. Eğer 13. ayı dolan bebeğin halen dişi çıkmadıysa doktora danışmak gerekir.

İlk olarak 20 süt dişi çıkar, bu dişler dökülerek yerlerini 32 kalıcı dişe bırakır. Süt dişleri ile kalıcı dişlerin biçimleri oldukça farklıdır. Süt dişleri daha ufak, yuvarlak hatlı ve daha parlak beyazdır. Süt dişi eğer erken düşerse ya da çekilirse, kalıcı diş daha erken ortaya çıkabilir.

 

Videoları izleyin: Bebeğim Diş Çıkarıyor

Süt dişi zamanından çok erken dökülürse diğer dişler o bölgeyi kapatacak ve kalıcı dişin çıkması normalden daha geç olacaktır. Ağızdaki tümörler, fazla dişler, dişin çeneye gömülü kalması, hormonal bozukluklar ve bazı sistemik hastalıklar da diş çıkmasını geciktiren etkenlerdendir.

Önce kesici dişler görülmeli

Süt dişlerinin çıkış sırası çoğunlukla alt çenenin ortasındaki kesici dişler, üst çenenin ortasındaki kesici dişler, üst yan ve alt yandaki kesici dişler şeklindedir. Birinci yılın sonunda bebeğin ağzında 6 ile 8 diş bulunur. Birkaç ay yeni diş çıkmaması normaldir. Daha sonraki dönemde bebek son iki
kesici diş ile dört azı dişi olmak üzere 6 diş daha çıkarır.

Birkaç aylık yeni bir aradan sonra azı dişleri ile kesici dişler arasından dört köpek dişi çıkar. Köpek dişlerinin çıkması genellikle bebeğin 1,5 ile 2 yaş aralığına denk gelir. Köpek dişlerinden sonra dört azı dişi daha çıkar ve çocuk 2 ile 2,5 yaş aralığında iken tüm süt dişleri tamamlanmış olur.

Videoları izleyin: Bebeklerde Diş Sağlığı