Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı

Çocuklarda öksürük neden olur?


Çocuklarda ciddi boyutta olmayan pek çok hastalık öksürüğe neden olabilir. Öksürüğün nedeni alt veya üst solunum yolu enfeksiyonu olabilir.

Videoları izleyin: Çocuğunuz Öksürüyorsa

 

Sigara dumanı yutma, evdeki toz ve akarlar gibi allerjen maddeler, evcil hayvanlar da ısrarcı öksürüklerin nedenleri arasındadır.

 

Vücut solunum yollarına girecek yabancı cisimlerden korunmak için mukus tabakasını kalınlaştırmaya başlar. Bu dönemde öksürük ortaya çıkar ve enfeksiyon geçtikten sonra birkaç hafta boyunca sürebilir.

 

Çocuklarda öksürüğün kaynağı belirlenip buna uygun tıbbi tedavi yapılması gerekir. Çocuklarda yalnızca muayene ile teşhis zor olabilir, bazı laboratuvar testleri yapılması gerekebilir.


Videoyu izleyin: Çocuğun öksürüğü nasıl geçirilir?

 

Üst solunum yollarında bir sorun görüldüyse, sarı-yeşil burun akıntısı, baş ve boğaz ağrısı, nefesin kokması belirtileri varsa sinüzitten şüphe edilmesi gerekir.

 

Balgamlı öksürükler ise genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonucu ortaya çıkar. Kısa, kuru ve hırıltılı öksürükler astım, bronşit, zatürre gibi hastalıklarda görülür.

 

Soğuk algınlığı ve sinüzitte yatar pozisyonda durmak öksürüğü artırır. Bağırma ve gülme gibi eylemler de öksürüğü tetikleyebilir.


Videoyu izleyin: Çocuklarda öksürük hangi bitkisel formüllerle geçirilir?