Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı

Çocuklarda kurdeşen neden olur?


Tıbbi adı ürtiker olan kurdeşen hastalığı, cildin bazı bölgelerinde tek veya birçok çevresi kızarmış şişlikle kendisini gösterir.

 

Kurdeşenli ciltte yoğun kaşıntı hissi vardır, kaşınma ihtiyacı döküntülerden daha önce başlayabilir.

 

Kurdeşenin ortaya çıkmasında alerjen olan veya olmayan birçok neden rol oynayabilir.


Uzman videosunu izleyin: Kurdeşenin nedenleri nelerdir?

 

İlaçlar, aşılar, mikroplar, proteinler, küf, bazı gazlar, çeşitli gıdalar, ortamda ısı, basınç vb. değişimler, hormonal sorunların yanı sıra psikolojik faktörler de olası nedenler arasındadır.

 

En sık karşılaşılan neden, gıda alerjisidir. Belirli bir gıdayı yiyen yemekten birkaç dakika veya saatler sonra çocuğun cildinde ürtiker ortaya çıkarabilir. Özellikle inek sütü, balık, soya, midye, bazı meyveler, fındık, fıstık, besinlerdeki boya ve katkı maddeleri ürtikere yol açabilir.

Videoyu izleyin: Kurdeşen kimlerde daha sık görülür?

 

Kurdeşende ciltteki oluşumlar kırmızımsı kabarıklıklardır. Kabarıklığın merkezi soluk renktedir. Yüz, dil, kol, boğaz, kulak kepçesinde şişme görülebilir. Hastalık sebebine bağlı olarak bazen saatler içinde düzelebilir, bazense sık tekrarlayan ataklar şeklinde seyredebilir.

 

Bazı vakalarda dil ve boğaz şişmesi nefes almayı engelleyerek ölüme yol açabilir. Belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.


Videoyu izleyin: Kurdeşen belirtileri nelerdir?