Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı

Çocuklarda kaka kaçırmanın nedenleri nelerdir?


Çocukların yüzde 95’i 4 yaşından itibaren dışkısını kontrol etmeyi öğrenmiş olur.

 

Ancak 4 yaşından büyük olduğu veya gelişimleri bu yaşa uygun olduğu halde bazı çocuklarda istemli veya istem dışı olarak kaka kaçırma sorunu devam eder.

 

Tıp dilinde enkoprezi olarak adlandırılan bu duruma oğlan çocuklarında kız çocuklarının üç katı oranında rastlanır. Kaka kaçırma fizyolojik veya psikososyal nedenlerden kaynaklanabilir.


Videoyu izleyin: Çocuğun tuvalet eğitimi ne kadar sürer? 

 

Kalın bağırsak veya anüste dışa atım kontrolünün bozukluğu, kabızlık, hiperaktivite

bozukluğu, dikkat eksikliği, tuvalet eğitiminin verilmemiş veya tamamlanmamış olması, depresyon gibi nedenler çocuğun fizyolojik olarak kakasını kontrol edememesine yol açabilir.

 

Ailenin tuvalet eğitimindeki baskıcı, sabırsız ya da gevşek ve umursamaz tavırları, tuvalet eğitimine erken başlanması gibi tutumlar çocuklarda dirence neden olabilir. Çocuk bu direncini, öç alma, saldırganlık gibi duygularını kakasını kaçırarak, uygunsuz bir yere yaparak gösterebilir. 

 

Çocuğun tuvalete gitmekle ilgili mantık dışı korkuları veya inatçı yapısı tuvalet eğitimini tamamlayamamasını getirebilir. Anne veya baba ile çocuk arasındaki iletişim bozukluğu ile çocuğu strese sokan aile dışı çevresel faktörler de kaka kontrolünü etkileyebilir.


Videoyu izleyin: Çocuğumuza tuvalet eğitimi verirken nasıl bir yol izlemeliyiz?