Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı

Çocuklarda kaka kaçırma nasıl tedavi edilir?


Dışkı kaçırma sorunu çocuğu utandırır, özsaygısına zarar verir. Çocuk sosyal gelişiminde, arkadaşlarıyla ilişkilerinde sıkıntı yaşar ve tedavi edilmesi şarttır.

 

Enkoprezi sorunu, ancak çok boyutlu ve uzun soluklu bir tedaviyle iyileşebilir.

 

Tedaviye çocuk doktorunun yanı sıra çocuk psikiyatrı, psikolog, anne, baba ve çocuk birlikte katılmalıdır.


Videoları izleyin:
Çocuklara Nasıl Tuvalet Eğitimi Verilir

 

Dışkı kaçırma sorununun tedavisinde davranışçı terapiler ve psikoterapinin yanı sıra aile terapisi, aile danışmanlığı ve farmakolojik tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

 

Çocuğun kaka kaçırma sorununun nedeni belirlendikten sonra uygun yöntem seçilir. Eğitimlerinde baskıcı ve aşırı titiz tutumların hafifletildiği veya kaldırıldığı çocuklarda kaka kaçırma belirtilerinin de azaldığı görülmüştür.


Videoları izleyin:
İnatçı Çocukla Nasıl Başa Çıkarsınız

 

Ceza vermek ve şiddet göstermek gibi yöntemler asla denenmemelidir. Tedavi süresince çocuğun belirli saat aralıklarıyla düzenli olarak tuvalete gönderilmesi, bu uygulamanın tutarlılıkla sürdürülmesi gerekir.

 

Ayrıca idrar kaçırma tedavisinde uygulandığı gibi takvim tutmak da faydalı olacaktır. Fizyolojik nedenlere bağlı enkoprezide ilaç tedavisi ve diyetin düzenlenmesi gerekir.

 

Enkoprezide büyüme süreciyle kendiliğinden düzelen vakalar da vardır, bu rahatsızlığın 16 yaşından sonra sürdüğü örneklere çok nadir rastlanır.


Videoları izleyin:
Huzurlu Bir Çocuk İçin