Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı

Çocuklarda dış kulak iltihabının belirtileri nelerdir?


Bebeklerin kulak yapısı yetişkinlerinkinden farklı olarak üçte iki kıkırdak, üçte bir kemik dokusundan oluşur.

 

Yaş büyüyünce kulaktaki kıkırdak oranı üçte bire iner. Kıkırdak kısmında deri daha kalındır ve yağ bezleri, ter bezleri gibi deri altı dokuları yoğundur.

 

Kulak kanalının dış kısmında, yağ ve ter bezlerinin yarattığı salgılar yüzeydeki ölü deri hücreleriyle birleşir ve kulakta kir birikmeye başlar.

Videoyu izleyin:
Dış kulak iltihabı kimlerde daha çok görülür? 

 

Dış kulağın biriken döküntülerin dışarı atılmasını sağlayan koruyucu mekanizması yıkıldığında bu birikim iltihaba dönüşebilir. Bu hastalığa dış kulak iltihabı ya da yüzücü kulağı hastalığı denir.

 

Kulak içinin aşırı ıslak kalması dış kulak iltihabının nedenlerinden biridir. Yüzme veya banyo sonrası çocuklarda kulağın ıslak kalmamasına dikkat edilmelidir. Kulak içi kuruması, kulağa yabancı cisim sokulması, egzama oluşumu dış kulakta iltihabı tetikleyen diğer faktörler olarak sayılabilir.

 

Dış kulak iltihabı oluştuğunda dış ucuna dokunulduğunda ve çiğneme sırasında daha fazla hissedilen zonklama şeklinde kulak ağrısı olur. Ağrı zaman zaman boyun ve göz çevresine yayılabilir. Kulakta tıkanıklık, basınç, dolgunluk hissi, işitmede azalma ve akıntı da görülebilir.


Videoyu izleyin: Dış kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?