Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı > Çocuk Gelişimi

Çocuklarda dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir?


4-12 yaş arası çocukların yüzde 5’inde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık.

Eğer müdahale edilmezse davranış bozukluğuna dönüşebilen bu dikkat eksikliği doğru ele alındığında, özellikle okul öncesi fark edilen vakalarda tamamen tedavi edilebiliyor.

Videoyu izleyin:
Dikkat eksikliği olan çocuk arkadaşlarıyla ne tür sorunlar yaşar?

Bu çocuklar diğer yaşıtlarından daha fazla kontrol ve disipline ihtiyaç duyarlar. Ailenin, çocuğun günlük rutinini ve evdeki düzenini dikkatini toplayabileceği, ders çalışabileceği şekilde düzenlemesi gerekir.

Anne baba çocuğun aşırı hareketliliğini kontrol etmeli, kurallar konusunda net ve tutarlı olmalı, çocuğun dikkat süresini uzatacak bulmaca vb. egzersizlere yönlendirmeli, onları anlayışla karşılarken yapabileceklerinin en iyisi de beklemeli.

Videoyu izleyin: Dikkat eksikliği olan çocuk özel eğitim almalı mı?

Öğretmenin tutumu da tedavi sürecini oldukça etkiler. Öğretmenler bu çocukların yetenekli oldukları alanları keşfetmeli, hareketli yapıların�� kontrol etmeli, bilgi düzeylerini onlara uygun yöntemlerle ölçmeli, farklı tutumlarından dolayı arkadaşlarıyla yaşayacakları ilişki sorunlarını çözmelerine yardımcı olmalıdır.

Dikkat eksikliği yaşayan çocukların aile ve öğretmenin yanı sıra ruh sağlığı uzmanından yardım almaları da yaşamlarını kolaylaştırır. Uzman çocuğa dikkat artıran ilaç ve egzersizler vererek tedavi edebilir.

Uzman videolarını izleyin:
Çocuklarda Hiperaktivite