Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı

Çocuklarda boğaz ağrısı nasıl anlaşılır?


Çocuklarda boğaz ağrısı kızamık, kızamıkçık , grip vb. hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar ve çoğunlukla damakta ve bademcik çevresinde kızarıklıklar buna eşlik eder.

 

Boğaz ağrısının nedeninin belirlenebilmesi için ağız içine, boğazın gerisine ışık tutarak bakılabilir. Eğer kızarıklık ve beyaz noktalar görülürse üst solunum yolunda enfeksiyon başladığı anlamına gelir.


Videoyu izleyin: Çocuklarda boğaz ağrısı hangi sorunların habercisi olabilir?

Boğazda nasıl bir hastalık olduğunu anlamak için bununla birlikte çocuğun kulak arkası ve boynundaki lenf bezlerinin şiş olup olmadıklarına da parmakla dokunularak bakılır. Çocuğun ateşi kontrol edilir.

 

Boğaz ağrısı yaşayan çocuk bol sıvı tüketmeli, sıvılar çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Bu dönemde sulu gıdalar yedirilmesi bölgenin daha fazla tahriş olmaması için faydalıdır. Eğer boğazda iltihap görüldüyse ve boğazdaki ağrı bir süredir geçmiyorsa çocuk bir doktora gösterilmelidir.


Videoyu izleyin:
Çocuklarda bademciğin şiştiği nasıl anlaşılır?

 

Bademcik iltihabı, boğazda ağrı, yutkunmada zorluk, boyundaki lenf bezlerinin şişmesi, boğazda kızarıklık ve beyaz lekeler ve yüksek ateş belirtileriyle kendini gösterir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda bademcikler kendiliğinden iltihaplanabilir. İltihaplanan bademcik büyüyüp şişer.


Bademcik
iltihabı genellikle 38 derecenin üstünde ateşle birlikte seyreder. Bu durumda çocuğun doktor muayenesinden geçmesi gerekir. Bazı durumlarda boğazdaki bakteri cinsinin anlaşılması için boğaz kültürü alınır.

 

İltihap antibiyotik tedavisi ve ateş düşürücü ilaçların desteğiyle yapılır. Bademcik iltihabı eğer erken müdahale edilip tedaviye başlanmazsa, nefrit ve kalp veya eklem romatizmasına çevirebilir.


Videoyu izleyin:
Kışın çocukların boğaz sorunu yaşamaması için nelere dikkat edilmeli?