Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı

Çocuk felcinin belirtileri nelerdir?


Ateş, baş ağrısı, boğazda yanma ve kızarıklık, kusma, genel rahatsızlık hissi şeklindeki ilk belirtileri virüsün kapılmasından 7-14 gün sonra görülür. 

 

Bu belirtiler 2-6 gün içinde kaybolur. Birkaç gün belirsiz geçer, daha sonra iltihapsız menenjit oluşur.


Videoyu izleyin: Çocuk felcinin ne tür belirtileri var?

Ateş, baş ve boyun ağrısı tekrarlar, yanı sıra bulantı ve ensede sertlik görülür.

Hafif geçiren hastalarda kendiliğinden iyileşme görülürken ateşin yükselmesi, kas ağrısının ağırlaşması ve huzursuzluk belirtisi görülen hastalarda tablo felce döner.

 

Felç oluşturan polio virüsünün bulaştığı ise şu belirtilerden anlaşılır: Diğer belirtilerden 5-7 gün önce ateş yükselir, sırt ve ensede sertlik oluşur. Yanı sıra, simetrik olmayan bir kas zayıflığı gözlenmeye başlanır ve bu durum felç tablosuna doğru evrilir.

 

Dokunulunca acıma, idrara çıkmada zorluk, karında şişlik, yutkunmada zorluk, solunum güçlüğü, kas ağrıları, sırt kaslarında spazm gibi pek çok belirti takip eder.

 

Felç dönemi genellikle ilk 6 ayda son bulur. Bu sürede iyileşme olmayan durumlarda hastalığın 18. ayı dolana kadar düzelme beklenmelidir.

 

Çocuk felcinin tedavisi destekleme düzeyindedir. İstirahatin yanı sıra hastanın ateşi düzenli olarak düşürülür, ağrıları azaltılır ve felcin ilerleyişi takip edilir. Zamanında aşılanma bu hastalıktan korunmanın en doğru yoludur.

Videoyu izleyin: Çocuğumuzu çocuk felcinden nasıl koruruz?