Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı > Çocuk Psikolojisi

Çocuğum çok utangaç, bunu yenmesi için neler yapabilirim?


Çocukların yaklaşık yüzde 10’u aşırı çekingenlik sorunuyla karşı karşıya.

 

Çocuğunda utangaç davranışlar gören ailelerin bu durumu önemsemeleri ve çözümü için adım atmaları çocuğun ileriki yaşantısının sağlıklı olması için gerekli.

 

Çocuk çekingenliğini yenebilmek için teşvik edilmeye ve iltifatlarla desteklenmeye ihtiyaç duyar.


Videoyu izleyin: Çocuklarda utangaçlık için aileler neler yapabilir?

 

Uygunsuz olmadığı durumlarda çocuğun tercihlerine saygı gösterilmeli, onun oyun ve eğlencesine olduğu kadar ciddi sorunlarını dinlemeye de vakit ayrılmalı. Çocuk çekindiği durumlarla ilgili dertlerini anlatmaya özendirilmeli.

 

Utangaç çocukların eğitiminde uzmanların ebeveynlere bazı temel önerileri şöyle sıralanabilir:

  • Çocuğunuzu sürekli eleştirmeyin. Onunla konuşurken değişmesini istediğiniz özelliklerini değil iyi yönlerini vurgulayın.
  • Utangaçlığını değişmeyecek bir özellik gibi görmeyin, onu bu şekilde etiketlemeyin. Her zaman değişmeye açık olduğunu aklınızda tutun.
  • Çekindiği durumların içine girmeye, sosyalleşmeye zorlamayın. Bu tavır onu daha içine kapanık hale getirecektir.
  • Çekingen davranışına karşı çocuğunuzu koruma altına almayın. Ona çekindiği durumlarda nasıl davranması gerektiğini öğretin ve arkadaş çevresinde kendini deneyebileceği fırsatlar yaratın.
  • Çocukluğunuzla iletişim kurarken, ona yaşadığınız benzer tecrübeleri, kendi utangaç hallerinizi anlatın, bununla nasıl baş ettiğinizden bahsedin. Ebeveyninin kendi utangaçlığını kabul etmesi onu rahatlatacaktır.

Uzman videolarını izleyin: Çocuklar Neden Korkar