Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı > Çocuk Gelişimi

Çocuğa cinsel konular nasıl anlatılmalı?


Çocuklar 3-5 yaşlarında cinsellikleriyle ilgilenmeye, bununla ilgili anne babalarına soru sormaya başlarlar.

 

Bu sorulara kızarak veya geçiştirerek cevap verilmemeli, sessiz kalınmamalıdır.

 

Aksine çocuğa merak ettiği konuların cevapları onun anlayabileceği bir dille açıklanmalıdır. Soruları cevapsız kalan çocuklar meraklarını gizlice gidermeye çalışabilir, tehlikeli hareketler yapabilirler.


Uzman videosunu izleyin: Cinselliğin farkına varan çocuğa nasıl davranılmalı?

Çocuğun cinsellikle ilgili sorularına, soruyu yönelttiği kişinin cevap vermesi önemlidir. Çocuğu bu konuda bilgilendirirken, herkesin bedeninin kendisine özel olduğu, bedenine doktor ya da ailesi dışında kimsenin dokunmaması, bedenini koruması gerektiği de anlatılmalıdır.

 

Çocuğa cinsel organlar bilimsel isimleri ile öğretilmelidir. Anne babasının cinselliğini merak ettiğinde bu konu basit bir dille anlatılıp başkalarına anlatılmaması gerektiği söylenmelidir. Arkadaşlarıyla cinselliğe gönderme yapan oyunlar oynadığı görülürse yine kızmadan, sakin bir tavırla nasıl oyun oynanması gerektiği anlatılmalıdır.

 

Kız ve oğlan çocuklarına kendi cinsiyetleri ile öteki arasındaki farkları sorduklarında doğru cevaplar verilmesi, bir bebeğin nasıl dünyaya geldiği, erkeklerin neden bebek doğuramadıkları gibi konuların basitçe anlatılması da önemlidir.

 

Aileler çocuklarına açıklamakta zorlandıkları konularla ilgili uzmanlara danışmalıdır.


Videoları izleyin: Huzurlu Bir Çocuk İçin