Sağlık > Cinsel Yaşam

Cinsel ilişkiden sonra vajinanın yıkanması hamileliği önler mi?


Günümüzde doğum kontrolü için çok farklı yöntemler kullanılıyor. Ancak bu yöntemlerin birçoğu tam anlamıyla bilinmediği için kadınlar sık sık istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyor.

 

Uzman videolarını izleyin: Acaba Hamile Miyim?

 

Bu yöntemler arasında en yaygın olanlarından biri de cinsel ilişkiden sonra vajinanın yıkanması.

 

En sık yapılan hatalardan biri olan vajina yıkama, uzun yıllardan beri bazı toplumlarda kabul görse de gebeliği tam olarak önlemesi mümkün değildir.

 

Neden önlemez?

 

Bunun en önemli nedeni ise ilişkiden hemen sonra spermlerin çok hızlı bir şekilde vajina yoluna girmesi. Cinsel birleşme yaşandıktan sonra spermler çok kısa bir süre içinde rahim boynunu aşarak rahim içine ulaşıyor.

 

Uzman videosunu izleyin: Midem bulanıyor, hamile olabilir miyim?

 

Boşalma olduğu anda vajinanın tamamının iyice yıkanması gebelik ihtimalini azaltabiliyor. Ancak ne kadar hızlı hareket edilmeye çalışılsa da rahim yolundaki bütün sıvının yıkanması mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda kişinin istenmeyen bir hamilelik yaşaması söz konusudur.

 

İlk ilişkide hamile kalabilirsiniz

 

Yine buna benzer bir şekilde ilk kez cinsel ilişkide de hamile kalınmayacağı düşünülür. Özellikle kızlık zarının yırtılmasının hamile kalmayı engelleyeceğine dair genel bir kanı vardır.

 

Ancak bu inanış doğru değildir. Düzenli âdet gören her kadın ilk cinsel deneyimi de olsa hamile kalabilir.

 

Hatta ilk cinsel birleşme kadının yumurtlama dönemine denk geldiyse gebe kalma olasılığı oldukça yüksek olacaktır. Bu nedenle her cinsel deneyimde mutlaka güvenli bir doğum kontrolü tercih edilmelidir.


Uzman videosunu izleyin: Yalancı gebelik nedir?