Sağlık > Temel Sağlık Bilgisi

Çıban nedir?


Çıban yavaş yavaş büyüyen, zamanla kızaran ve ağrı yapan sivilcelere verilen addır. Çıban büyüdükçe ortasında beyaz renkli iltihap görülür. Daha sonra bu iltihap yumuşar ve içindeki beyaz sıvı akar.

 

Uzman videolarını izleyin: Çıban ile ilgili merak ettiğiniz her şey

 

Çıbanlar genellikle saç dibi, sırt, kalçalar, kol ve bacak arkasında görülür. Çıbanın varlığı vücutta stafilokok dore mikrobu olduğunu gösterir. Bu mikrop kulağa, bağırsaklara veya solunum yollarına girip yerleşebilir.

 

Önlemler

 

Vücudunun herhangi bir yerinde çıban çıkan kişi doktor tedavisini uygulayana kadar yarayı temiz gazlı bir bezle kapatıp üstünü bantlayarak mikrop kapmasını önleyebilir.

 

Bu hem mikrobun diğer insanlara geçmesini, hem de çıbanın kıyafet ve benzeri bölgelere değmesini ve kişinin acı hissetmesini önler.

 

Uzman videosunu izleyin: Çıbanı patlatmak gerekir mi?

 

Çıban mikrobu bulaşıcı olduğundan kişi özellikle küçük çocuklardan ve bebeklerden uzak durmalı, mümkünse çocuğa ait eşyalara da çıban geçene kadar dokunmamalıdır.

 

Çıbanı olan kişi eğer anne ise, ellerini sık sık yıkamalı ve maske takmalıdır. Çıban göğüs bölgesindeyse bir süre o taraftan meme vermemesi gerekir.

 

Tedavisi

 

Çıban tedavisinin başında antibiyotik merhemler gelir. Merhemlerle birlikte bölgenin tahriş olmasının da önlenmesi gerekir.

 

Özellikle baş bölgesinde ve yüzde çıkan büyük çıbanlar tedavi edilmediği taktirde zamanla kan zehirlenmesine yol açabilir. Bu nedenle çıban tedavisine vakit kaybetmeden başlamak gerekir.

 

Uzman videosunu izleyin: Çıban sonrası ciltte leke kalır mı?