Ev & Dekorasyon > Bahçe İşleri

Çam ağacının özellikleri nelerdir?


Çam ağacı, çamgiller familyasından kozalaklı bir ağaçtır. 115 farklı çeşidi bulunan çam ağacının cinsi Pinus'tur.

Türkiye'de sarıçam, Halep çamı, kızılçam, karaçam, fıstık çamı olarak beş çam ağacı türü vardır. Özellikle sarıçam Karadeniz Bölgesi'nde bol miktarda yetişir.

Daima yeşil kalan çam ağaçları en çok tropikal bölgelerde ve dağlık kesimlerde görülür. İğne biçimindeki yaprakları kış mevsiminde dökülmez. Reçineli olan kabuğu genellikle pullu ve kalındır.

 

Ağaç türleri ile ilgili merak ettiğiniz her şey için lütfen BURAYA tıklayın.


Gövdesi yenilebilen çam ağaçları A - C gibi yüksek vitaminler içerir. Kabuğunu çiğ olarak yemek de mümkündür.

Çam ağacının kozalakları erkek ve dişi olabilirler. Erkek olanlar polen döken küçük kozalaklardır ve kısa süreliğine çıkarlar.

 

Dişi kozalaklar ise odunsu, iri bir yapıya sahiptirler. Döllenme özellikleri vardır ve uzun süre kalabilmektedirler.
 

Kullanım alanları

Çam ağacının tıbbi olarak pek çok faydası vardır. Özellikle kronik öksürük için mucizevi bir etki sağlar. Astım tedavisinde, balgam ve idrar sökmede çam ağacından yararlanılmaktadır.

Ayrıca doğumu kolaylaştırdığı rivayet edilir. Güzel kokusu pek çok parfüm esansında kullanılmaktadır.

Kereste ticaretinde önemli bir yeri olan çam ağacı kağıt hamuru yapımında da değerlendirilmektedir.

 

Yılbaşında çam ağacı süsleme geleneği

Ruhani törenlerde ağaçların önemsenmesi ve süslenmesi Hıristiyanlık öncesi zamanlara kadar dayanır. Roma İmparatorluğu döneminde de ağaçlar küçük metal parçalarıyla süslenir ve mumlarla aydınlatılırdı.

Dini açıdan bir özelliği olmayan çam ağacı süsleme geleneği 1531 senesine kadar dayanıyor. Bu yıllarda Almanya sokaklarında çam ağacı satışı yapıldığı tespit edilmiştir.

Almanlar Adem ile Havva'nın hikayesinden yola çıkarak ağaçları elmalarla süslediler. Bu durum zaman içinde değişti ve gelişti. Tüm dünyaya yayılarak gelenek haline geldi.

Bu gelenek günümüzde devam etmektedir. Özellikle Avrupa ve Amerika ülkeleri çam ağacı süsleme geleneğini çok önemserler. Yılbaşında alınan hediyeler süslenen çam ağacının altına konur ve gece yarısı ailece toplanılarak heyecanla hediyeler açılır. 

 

1. Fotoğraf: joka2000(Busy) (Flickr)

2. Fotoğraf: Odalaigh (Flickr)