İş & Kariyer > Çalışma Hayatı

Çalışan hamilelerin doğum izni ile ilgili hakları nelerdir?


Türkiye’de kadınlar için doğum izni süresi toplam 4 ay olarak belirlenmiştir. Bu sürenin 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası doğumdan sonra kullanılabilir. Ayrıca, doğumdan sonra daha uzun süre izin kullanmak isteyen hamileler doktorlarından alacakları çalışabilir raporuyla doğumdan önceki son 3 haftaya kadar çalışmaya devam edebilir.

Uzmanından öğrenin: Çalışan hamileler doğum izni için hangi kurumlara başvurmalı?


Süt izni

Çalışan kadınların doğum sonrası haklarından biri de süt iznidir. Süt izni çocuk 1 yaşına gelene kadar her iş günü için 1,5 saat olarak belirlenmiştir. Kadınlar bu süreyi mesai saati içinde herhangi bir saatte kullanabilir ya da mesaiden 1,5 saat erken çıkabilir. Bu süre kadının çalışma süresi olarak kabul edilir. İş değiştirilse bile kadının süt izni hakkı vardır. Bazı iş yerlerinde süt izni sürelerinin birleştirilerek ücretli doğum iznine eklenmesi gibi uygulamalar da yapılmaktadır.  

Ücretsiz izin hakkı

Çalışan kadınların doğumdan sonra da ücretsiz izin hakkı vardır. Bu konu genellikle şirket yönetiminin tercihi olarak algılansa da yasal olarak her kadın doğum sonrası 6 ay ücretsiz izin kullanabilir. 

Tüm bunların dışında kadınların hamile kaldıkları için işten çıkarılmaları yasal değildir. İşveren verim alamayacağını düşünerek hamile çalışanını işten çıkaramaz. Böyle bir uygulama iş yerinde eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu durumda çalışan kadının işe iade davası ve tazminat davası açma hakkı vardır.
 

İzleyerek öğrenin: Eşi doğum yapan baba doğum iznine çıkabilir mi?