Ev & Dekorasyon > Ev İşleri

Buzdolabı temizliğinde nelere dikkat edilmeli?


Buzdolabında uzun süre bekleyen yemekler, kahvaltılıklar, meyve ve sebzeler bir süre sonra kokuya neden olacaktır. Bu koku giderilmezse buzdolabındaki yiyeceklere ve özellikle suya sinebilir. Buna engel olmak için buzdolabınızı düzenli aralıklarla temizlemelisiniz.

 

Buzdolabı temizliği için şu malzemelere ihtiyacınız var:

  • Mutfak bezi
  • Kuru bez
  • Varsa şarjlı el süpürgesi
  • Sprey temizleyici
  • Krem temizleyici

Buzdolabı temizliğine başlamadan önce tüm dolabınızı boşaltmalısınız. Buzdolabınızın rafları telli veya camdan olabilir.

 

Telli raflarınızı sudan geçirdikten sonra krem temizleyici ve mutfak beziyle iyice ovun. Bir süre havalandırdıktan sonra yeniden buzdolabınıza yerleştirin. Telli buzdolabı raflarının paslanmasını engellemek için kuruduğundan iyice emin olmalısınız.

 

Eğer raflarınız cam ise öncelikle üzerindeki parçaları kuru bir bezle silin. Rafları yıkadıktan sonra sprey temizleyiciyi tüm yüzeye sıkın. Bir süre bekledikten sonra kuru bez ile silin. Kokunun sinmemesi için bir süre havalandırın ve buzdolabına geri yerleştirin.

 

Meyve, sebze bölümündeki kalıntıları elle, mutfak beziyle veya şarjlı el süpürgesiyle  toplayabilirsiniz. Bu parçaları da yıkadıktan sonra bir müddet beklemeli, tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra geri koymalısınız. Çünkü içlerinde kalan su daha sonra neme neden olarak meyve, sebzelerinizin vaktinden önce çürümesine neden olabilir.

 

Buzdolabını iç yüzeyi için de yine krem temizleyici işinizi görecektir. Buradaki püf noktası dar köşelere de aynı özenle ulaşmaktır.

 

Buzdolabınızı temizledikten sonra temizlik kokusunun deva etmesi için tüm marketlerde bulabileceğiniz buzdolabı esanslarından kullanabilirsiniz.