Sağlık > Göğüs Hastalıkları

Bronşit hastalığı nasıl olur?


Akciğerlere hava taşıyan kanallara bronş adı verilir. Bronşların iç yüzeylerinde iltihaplanma olduğunda bronşit hastalığı ortaya çıkar.

 

Bronşit, bünyeleri daha zayıf olduğundan bebek ve çocukları daha ciddi ölçüde etkiler. Bronşit akut ve kronik bronşit olmak üzere iki çeşittir.


Videoyu izleyin:
Bronşit nedir?

 

Çoğunlukla grip, kızamık, tifo, boğmaca gibi hastalıklar sırasında beliren akut bronşit, kuru ve ağrı yapan öksürük nöbetleriyle başlar. Balgam önce yapışkandır, sonra daha katı ve iltihaplı bir görünüm alır. Burun akıntısı, titreme, ateş ve halsizlik de belirtiler arasındadır.


Kronik bronşit
ise daha hafif belirtilerle başlar, yavaş yavaş ilerler. Hava yollarını yağlayan bezler büyür, iç yüzeylerindeki tüyler işlevini yitirir. Zamanla hava yolları tıkanır ve ağır bir solunum yetmezliği tablosu ortaya çıkar.

Videoyu izleyin:
Bronşit neden olur?

 

İki yıl üst üste kuru öksürük nöbetleri ve balgam belirtilerini 3 ay veya daha uzun süreler gösteren kişilerde kronik bronşit teşhis edilir.

 

Kronik bronşitin tam nedeni bilinmemektedir ancak sigara dumanı soluma, hava kirliliği, kimyasal maddeleri soluma, kötü beslenme ve alkol kullanımının hastalığa yakalanma riskini arttırdığı düşünülmektedir.

 

Her iki bronşit türünde de doktorun belirleyeceği ilaçların yanı sıra dengeli beslenme, havası kirli ortamlardan ve sigara dumanından uzak durma iyileşme sürecinde önemlidir.


Videoyu izleyin:
Bronşit hangi hastalıklarla benzerlik taşır?