Sinema > Oyuncular

Brad Pitt kimdir?


Tüm dünyada büyük bir üne sahip, asıl adı William Bradley Pitt olan Amerikalı aktör.

18 Aralık 1963 yılında Amerika’nın Oklahoma eyaletinde doğan Pitt, yaşayan en seksi erkeklerden biri olarak kabul edilmektedir.

İngiliz kökenli bir ailenin üç çocuğundan en büyüğü olan aktör, aslında koyu bir Protestan olarak yetiştirildi.

 

Missouri Üniversitesi’nin Gazetecilik Bölümü’nden mezun olmasına sadece iki hafta kala okulu bıraktı ve oyunculuk dersleri almak için Los Angeles’a taşındı.

Kariyer Basamakları

Brad Pitt, kariyerine televizyon dizilerinde misafir oyuncu rolleriyle başladı. Bunlardan ilki 1987 yılında rol aldığı ünlü Dallas dizisiydi.

Ancak Thelma and Louise (Thelma ve Louise - 1991) filminde oynadığı küçük rol, onun başta kadınlar olmak üzere birçok kişi tarafından fark edilmesini sağladı.

İlk başrollerini A River Runs Through It (Bizi Ayıran Nehir - 1992) ve Interview with The Vampire (Vampirle Görüşme - 1995) gibi büyük bütçeli filmlerde oynadı.

1994 yılında ünlü aktör Anthony Hopkins’le oynadığı Legends of the Fall (İhtiras Rüzgarları) filmindeki performansı ona ilk Altın Küre adaylığını getirdi.

1995 yılında rol aldığı Se7en (Yedi) ve Twelve Monkeys (On İki Maymun) fimlerindeki rolleriyle büyük övgü aldı. Twelve Monkeys’deki rolüyle Altın Küre ve Oscar ödüllerine aday gösterildi.

1999 yılında rol aldığı kült film Fight Club’ın (Dövüş Kulübü) yanı sıra Ocean’s Eleven (2001), Ocean’s Twelve (2004) ve Ocean’s Thirteen (2007) ile dünya çapındaki ününü daha da pekiştirdi.

Kariyerindeki en büyük ticari başarıyı Troy (Truva - 2004) ve Mr. And Mrs. Smith (2005) filmleriyle yaşadı.

2008 yılında rol aldığı The Curious Case of Benjamin Button (Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi) filmindeki rolüyle 2. kez Oscar adaylığı yaşadı ancak bu kez de altın heykelciği almayı başaramadı.

Özel Hayatı

Çalkantılı bir özel hayatı olan Brad Pitt, tüm dünya medyasının da en çok ilgi çeken isimlerinden biri.

Ünlü aktris Gwyneth Paltrow’la yaşadığı uzun soluklu ilişkinin ardından 2000 yılında Friends dizisiyle üne kavuşan oyuncu Jennifer Aniston’la hayatını birleştirdi.
 

5 yıl evli kalan çift 2005 yılında boşandı. Ancak bu sıralarda, Pitt’in Mr. And Mrs. Smith filmindeki rol arkadaşı Angelina Jolie ile aşk yaşamaya başladığı konusundaki dedikodular tüm dünya magazin basınında büyük yankı uyandırdı.

Çift bundan kısa bir süre sonra aşklarını ilan etti.
 

Pitt ve Jolie çiftinin Zahara, Maddox, Pax isminde 3 evlatlık; Shiloh, Vivienne ve Knox isminde 3 biyolojik çocuğu bulunuyor.

Plan B adını verdiği bir de yapım şirketi bulunan Brad Pitt, oyunculukta kazanamadığı Oscar başarısına 2007 yılında yapımcılığını üstlendiği The Departed filmiyle ulaştı.

Ünlü aktör son dönemde özellikle Jolie ile birlikte hem Amerika’da hem de uluslararası alanda katıldığı sosyal sorumluluk projeleriyle büyük övgü topluyor.

 

1. Fotoğraf: boston.com

2. Fotoğraf: blogspot.com