Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı > Çocuk Gelişimi

Boy nasıl uzatılır?


Boyun uzun ya da kısa olması kişinin yaşamı üzerinde doğrudan etkili olan bir faktör değildir. İnsanların başarılarını zekaları ve diğer benzer yeterlilikleri etkiler. Uzun boylu olmak kişi için sadece estetik bir artı olarak değerlendirilebilir.

İzleyerek öğrenin: Boy nasıl uzar?


Boy uzama yaşı

Boy uzaması anne karnında başlar, doğumdan sonra devam eder. Ergenlikte hızlanan boy uzaması ergenliğin sonuna doğru yavaşlar ve ergenliğin bitimiyle birlikte tamamen durur. Kızlarda ortalama ergenlik yaklaşık 14-15 yaşlarına devam ettiği için boy uzaması da bu yaşlara kadar sürebilir. Erkeklerde ergenlik 16-18 yaşlarında sona erer. Erkeklerde boy uzaması bu yaşlara kadar sürer. Uzama döneminde en çok gelişme kaval kemiği, uyluk ve kol kemikleri uzun kemiklerde olur. Uzama devam ederken kemikler enine de gelişerek kalınlaşır. Ergenlikten sonra boy uzaması da durur.

Hormonlar ve boy uzaması

Boy uzaması çocukluk ve ergenlik döneminde hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonunun kontrolünde devam eder. Büyüme hormonu uzun kemiklerin başlarında bulunan büyüme çekirdeğini uyarır ve kemiklerin boyuna uzamasını sağlar. Cinsel hormonların salgılanmaya başlamasıyla birlikte büyüme çekirdekleri kapanır. Büyüme hormonu artık etkisini kaybetmiştir ve boy uzaması da böylece sona erer.

Bazı hormonal bozukluklar boy uzamasını etkileyerek kişinin aşırı kısa ya da aşırı uzun boylu olmasına yol açabilir.

Kişinin boyunun uzamasıyla ilgili en önemli belirleyici, genetik faktörlerdir. Yani kısa bir anne babanın çocuğu büyük ihtimalle kısa boylu olacaktır. Ancak kişinin genetik sınırları dahilinde boyunun uzaması için yapılabileceği bazı şeyler var.
 

Uzmanından öğrenmek için tıklayın: Hangi besinler boyun uzamasını sağlar?

Doğru beslenme ve spor

Boy uzamasında sağlıklı beslenme önemlidir. Bu nedenle gereken bütün vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması şarttır. Kemik gelişimi için en önemli vitaminler D vitamini ve kalsiyumdur. Vücuda alınan kalsiyumun kemiklerde emilimini sağlamak için yeterli ölçüde D vitamini tüketilmesi gerekir. D vitamini ve kalsiyum en çok süt, süt ürünleri ve yumurtada bulunur.

Doğru sporları yapmak boy uzaması üzerinde etkilidir. Basketbol, voleybol, yüzme gibi sporlar boyu uzatabilir. Öte yandan futbol, halter gibi sporlar boy uzamasını yavaşlatır.