Spor

Bowling oyununun kuralları nelerdir?


Saha
 

Her geçen gün sayıları gittikçe artan salonlarda oynanan bowlingin üzerinde oynandığı vernikli tahta 19.17 cm uzunluğunda ve 1.07 m. genişliğinde. Atış yapılan faul çizgisiyle, en önde duran kuka arasındaki mesafe ise 18.3 metre. Atış sırasında topun sahanın dışarısına asla çıkmaması gerekiyor.
 

Uzmanından öğrenin: Bowling oyun alanının özellikleri nelerdir?

Birbirlerine yaklaşık 30 cm arayla dizilen kukalar, plastikle kaplı tahtadan yapılıyor ve boyları 38 cm oluyor. Topun ağırlığı ise 7.3 kiloyu geçemiyor ve metal olmayan bir maddeden yapılması gerekiyor. Topun üstünde baş ve iki orta parmağı geçirmek için üç tane delik var. Atışı yapan kişinin atış çizgisine hiçbir şekilde dokunmaması gerekiyor.

Puanlama
 

Bowlingin puanlaması karışık görünmesine rağmen aslında son derece basit. 10 tur üzerinden oynanan oyunda oyuncuların her turda 2’şer atış yapma hakları var. Yıkılan her kuka bir puan anlamına geliyor. Bütün kukaları ilk atışta devirecek kadar iyi bir atış yaptıysanız, “strike” yapmış oluyorsunuz. “X” ile gösterilen bir strike’ın puanı 10’a ilaveten sonraki iki atışta devrilen kukaların sayısı toplanarak hesaplanıyor.
 

İzleyerek öğrenin: Bowling'te puanlama nasıl yapılır?
 

Birinci atışta kukaların hepsi devrilmezse, düşen kukalar alınarak ikinci atışa geçilir. Kalan kukaları bu sefer devirebilirseniz, “spare” yapmış olursunuz: Puanınız, 10’a ilaveten sonraki ilk atışında devrilen kukaların sayısının toplamı olur. Puan tabelasında işaretiniz ise “/” sembolüyle gösteriliyor. Şayet onuncu turda strike veya spare yapmayı başarırsanız ek atış hakkınız oluyor. İlk iki turda iki strike yapılırsa kazanılan 20 puana bir sonraki turda ilk atışta devrilen kukaların sayısı eklenir. Tüm bunlarla birlikte bowlingde ulaşılabilecek en yüksek puan 300’dür. Onu da ancak 12 strike arka arkaya yaparsanız elde edebilirsiniz.