Spor

Bowling nasıl bir oyundur?


Bowling, tarihin en eski oyunlarından biridir. Ortaya çıkışı hakkında çeşitli söylentiler olsa da insanların tarihin ilk dönemlerinden beri dünyanın farklı yerlerinde, uzak mesafelere yerleştirdikleri taş, tahta, metal cisimleri devirmeye dayanan oyunlar oynadıkları kesindir. Yapılan kazılarda Mısır mezarlarında taş kuka ve toplara rastlanması bunun en iyi kanıtıdır.
 

İzleyerek öğrenin: Bowling nasıl bir spordur?


Yeni Dünya’ya duyulan ilginin artmasıyla birlikte Alman ve Hollandalı göçmenler tarafından Amerika’ya taşınan bowlingin atası olan oyunlar, halk arasında bir anda yaygınlaşır. Fakat üzerinden para kazanmak isteyenlerin çoğalması, 1800’lü yılların ortasında çeşitli eyaletlerde bu tip oyunların yasaklanmasını bile gündeme getirir. Ancak bir kere bu oyunun zevkine varanlar, yasaların sadece 9 kukalı bowlingi kapsamasından yararlanarak, 10. kukayı oyuna dahil edip, topu fırlatmaya devam ederler.

“Resmî” Bowling


1895’e gelindiğinde ise artık kuralları ve malzemeleri standartlaştırmak için -yalnızca erkek oyuncuları kapsayacak- Amerikan Bowling Kongresi kuruldu. 1901’de düzenlenen ilk ulusal şampiyonayı daha sonra uluslararası turnuvalar takip etti. 1952’de otomatik kuka yerleştiricisinin bulunması ise bowlingin bir anda yaygınlaşıp, dört bir yanda salonların açılmasına yol açtı.

Uzmanından öğrenin: Türkiye'de Bowling'in durumu nedir?

 

Günümüzde dünyadaki bütün bowling oyunlarının yönetim organı, 1951’de kurulan Uluslararası Bowling Oyuncuları Federasyonu. Ancak bu federasyon da 9 ve 10’ar kukalı oyuna göre farklı birimlere ayrılmış durumda. Türkiye’de ise A, B ve C kategorilerini içeren bir ulusal lig var.