Yeme & İçme > Alkollü İçkiler

Bira göbek yapar mı?


Bira, en fazla göbek yapan içki türü olarak bilinir. Hatta “bira göbeği” adı verilen özel bir göbek türü bile vardır. Ancak biranın göbek yaptığı dilden dile dolaştıkça efsaneleşmiş ve mevcut durumdan çok daha fazlasını ifade eder hale gelmiş durumdadır.

İçki yazarı Teoman Hünal, biranın çok besleyici bir içki olduğunu ve Almanların biraya “sıvı ekmek” şeklinde bir yakıştırma yaptıklarını belirtiyor. Bu sebeple içilen miktara göre biranın şişmanlatabileceğini söylüyor. Ancak bunun yalnızca biraya bağlanamayacak bir durum olduğunu, esas göbek yapanın biranın yanından yenilen yiyecekler olduğunu belirtiyor.

Uzmanından öğrenin: Bira gerçekten göbek yapar mı?

 

Bira, dünyanın en eski içeceklerinden biridir. Kendine has bir sofra kültürüne sahiptir. Bu kültür gereğince kızartma, yağ oranı yüksek kuruyemiş ve cipsler gibi yiyecekler birayla birlikte en sık tüketilen yiyecekler arasındadır. Bu yiyeceklerin tüketilmesi ise elbette ki yağlanmayı artırır ve kilo yapar. Zamanla oluşan biranın göbek yaptığı iddiası ise biranın kendisinden çok yanında tüketilen yiyeceklerle ilgilidir.
 

UZMANTV Rehber'den öğrenmek için tıklayın: Oktoberfest ne zaman düzenlenir?
 

Bira, şerefine festivaller düzenlenen, kendi kültürünü yaratabilmiş, binlerce yıllık tarihe sahip olan bir içkidir. Böylesine sık tüketilen ve besin değeri böylesine yüksek olan bir içkinin şişmanlatması gayet normaldir. Bu sebeple biranın ve yanında tüketilen yiyeceklerin miktarını makul ölçülerde tuttuğunuz sürece “bira göbeği” için endişelenmenize gerek yoktur.