Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Biberon ve emzik hijyeninde nelere dikkat etmek gerekir?


Bir bebeğin sağlıklı gelişiminde anne sütünün büyük etkisi var.


Anne sütü ile beslenen bir bebek, başka hiçbir ek besine, mamaya ya da suya ihtiyaç duymaz; bağışıklık sistemi daha güçlü olur.

 

Anne sütünde bebek için gerekli olan tüm vitamin ve mineraller bulunur. Bir bebek en az 6 ay olmak üzere sadece anne sütü ile beslenmeli. Ancak annelerin her zaman emzirme imkanı olmayabilir.

Memede emzirmekten kaynaklanan yaralar ya da yetersiz süt, özellikle çalışan annelerin kısa zamanda tekrar işine dönme zorunluluğu gibi nedenlerle bebeğin biberon ile beslenmesi gerekebilir. Böylece ortaya ciddi bir hijyen problemi çıkar.

Biberon hijyeni

Çalışan anneler zamansızlık nedeniyle sütlerini süt sağma pompaları ile sağıp saklayabilir. Özel saklama poşetlerinde uygun sıcaklıklarda muhafaza edildiği sürece süt tazeliğini korur. Aynı şekilde emzirmeden kaynaklı meme ucu yaralarında yine süt sağma pompaları annelerin imdadına yetişir.

Erken doğum, sezaryen ya da sağlık problemleri nedeniyle anneden gelen sütün bebek için yeterli olmaması da bebeğin mama ile beslenmesini gerektirebilir.

Her durumda bebeğin anne ya da mama ile beslenmesi için biberona ihtiyaç duyulur. Biberon hijyeni ise bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.

Dikkat edilecekler


Bebeğinizin biberon, emzik gibi beslenme gereçlerini sterilize etmek için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir:

  1. Güvenilirliğini koruyan kaynatma yöntemi: Bebeğinizin biberon ve emziklerini suda kaynatabilirsiniz. Yüksek teknolojiler sayesinde buharda ve mikrodalgada sterilize etme yöntemi de hijyen etkili diğer uygulamalar.
  2. Sabunlu sıcak suda yıkamak: Bütün biberon ve emzikler sabunlu sıcak suda yıkanabilir. Ancak kullanmadan önce iyice durulanmalıdır.
  3. Bulaşık makinesinde yıkama: 6 aylık ya da üstündeki bebeklerde bebeklerin beslenme gereçleri bulaşık makinesinde yıkanabilir. Ancak su sıcaklığının en az 80 derece olması gerekir.
  4. Sterilizatör ve buhar makineleri: Bazı firmalar ürettikleri elektrikli sterilizatörler veya buhar makineleri ile bebeklerin sık kullandığı eşyaların hijyenini kolayca sağlama imkanı veriyor. Eğer zamanı az, işi çok bir anneyseniz bu tür aletlerden yararlanabilirsiniz.

Not: Bazı ürünler yüksek sıcaklıklarda zarar görebilir. Bu nedenle ürünlerin kullanma talimatlarını okumak gerekir.