Televizyon > Türk Oyuncular

Beren Saat kimdir?


27 Eylül Darbesi (1960) önce ve sonrasını konu alan Hatırla Sevgili'deki Yasemin rolü ile milyonlar tarafından tanınan Beren Saat'in oyunculuğa geçmesinde Türkiye'nin Yıldızları yarışmasının büyük etkisi var.

 

Beren Saat, 1984 yılında Ankara'da doğdu.

Ted Ankara Koleji'nden mezun olduktan sonra Başkent Üniversitesi'nde işletme ihtisası yaparken Türkiye'nin Yıldızları adlı televizyon yarışmasına katıldı.


Türkiye'nin Yıldızları programında başarı kazandıktan sonra yarışma programının ekibinde bulunan Tomris Giritlioğlu'nun kardeşi tarafından keşfedildi.

2004 yılında Aşkımızda Ölüm Var dizisinde Nermin karakterini canlandırdı.


İlk başrolünü Mahsun Kırmızıgül ile birlikte Aşka Sürgün dizisinde Zilan karakteri ile aldı. Daha sonra Hatırla Sevgili dizisinde Yasemin karakterini canlandırarak televizyonların aranan yüzü haline geldi.

Gülse Birsel'in yazdığı Avrupa Yakası dizisinde konuk oyuncu olarak yer aldı.

 

2008 yılında Kadıköy Güzel Sanatlar Lisesi'nin Altın Lale Güzel Sanatlar Ödülleri'inde "En İyi Kadın Oyuncu (Dizi)" ödülünü Hatırla Sevgili dizisindeki rolü ile aldı.

İlk sinema deneyimi

 

Halen Halid Ziya Uşaklıgil'in romanından aynı adla ikinci kez uyarlanan  Aşk-ı Memnu dizisinde Bihter Yöreoğlu karakteri ile başrolde yer alan Beren Saat'in ilk sinema deneyimini Güz Sancısı filmi ile gerçekleşti.

Yönetmenliğini Tomris Giritlioğlu'nun üstlendiği tarihî filmde, küçük yaşta babasını kaybetmiş ve annesinin de evi terketmesiyle baskıcı bir babaanne tarafından büyütülmüş Rum kızı Elena karakterini canlandırdı.